Journal of Industrial Ecology adlı dergide yayımlanan araştırmada, erkeklerin gezegenimizi kadınlardan daha fazla kirlettiği belirtildi. Bunun en büyük nedenleri ise erkeklerin gündelik alışkanlıkları.

Her iki cinsiyetin de doğaya zarar verecek cinsten ortak özellikleri var. Bu ortak özellik, bir tatile uçak ya da otomobille gitmek. Uzmanlara göre seyahat ederken elektrikli trenler kullanılsa ve bitki bazlı beslenilse, karbon salınımı yüzde 40 düşecek.

Araştırmanın lideri Annika Carlsson Kanyama‘nın yaptığı açıklamalara göre, gündelik alışkanlıklar, cinsiyete göre değişiyor. Örneğin bir kadın; ev dekorasyonu, sağlık ve kıyafetlere daha fazla ilgi duyup, bu alanlarda daha fazla para harcıyor. Erkekler ise alkol, sigara, dışarıda yemek yeme ve benzin alma gibi konularda daha fazla para harcıyorlar. İşte bu durum, erkeklerin Dünya’yı daha fazla kirlettiği anlamına geliyor.

Araştırmada Dünya’yı daha yaşanabilir bir yer yapmak için önemli detaylar da açıklanmış. Bu bağlamda erkeklerin alkol ve sigara tüketimini azaltırken elektrik motorlu otomobillere yönelmesi, doğaya salınan karbon miktarının çok ciddi oranlarda düşmesini sağlayabilir. Türkiye’de olmasa da dünyanın birçok yerinde elektrikli otomobiller giderek yaygınlaşıyor. Böylece atmosfere salınan karbon gazı oranı da düşüyor. Tüm dünyanın bir süredir etkisinde olduğu koronavirüs pandemisi, aslında en çok Dünya’ya yaradı. Zira insanların evlerinde kalmaları ve fabrikaların üretime ara vermeleri, karbon salınımını ve tüketilen enerjinin miktarını çok ciddi seviyelerde azalttı. Ancak bu durumun geçici olduğunu, gezegenimizin yaşanabilir durumda kalması için hepimize çeşitli görevler düştüğünü unutmamak gerekiyor.

OKUYUN  Yeni bir kanser aşısı geliştirildi! Başarı oranı %93