Deprem sonrasında hayatta kalan kazazedeleri kurtarma ekibiyle iletişim kurmasını sağlamak için konum izleyicileri ve mikrofonları olan, küçük sırt çantaları taşıyan tüylü kemirgenlere, enkaz arama çalışmaları öğretildi.

fareler depremzedeleri kurtarıyor (4)

Bir YouTuber, 'Koca Ayak'ın kafatasını bulduğunu iddia etti Bir YouTuber, 'Koca Ayak'ın kafatasını bulduğunu iddia etti

Boyutları ve çeviklikleri nedeniyle kaza ve felaket bölgelerini aramak için mükemmel olan bu memeli canlılar, ayrıca mayın arama çalışmalarında da insanlara yardımcı olmuşlardı. Hatta tarihte ilk kez madalya alan fare Magawa,  bu çalışmalarda gösterdiği başarı nedeniyle ödüllendirilmişti.

Mayın arama çalışmalarının arkasındaki şirket APOPO ile ortaklaşa çalışılıyor

Deprem ve enkaz arama çalışmaları için farelere eğitmenlik yapan Donna Kean, 'Hero Rats' adlı proje kapsamında kar amacı gütmeyen APOPO ile ortak olarak çalışıyor.

fareler depremzedeleri kurtarıyor (6)

Depreme oldukça fazla eğilimli olan ülkemize gönderilecek olan fareler, arama kurtarma ekibi GAE ile ortaklaşa çalışmak üzere yeteneklerini test etme şansı bulacaklar.

Kara mayınları ve tüberküloz tespiti gibi projeler için toplamda 170 sıçan eğitilmiş durumda. Bunların yanı sıra farelerin, yakın zamanlarda çiftlik hayvanlarını telef edebileceği düşünülen bulaşıcı bir hastalık olan Bruselloz'u da koklayabilerek tespit etmelerini sağlayacak çalışmalarda eğitildiği belirtiliyor.

Bip sesine yanıt vermek üzere eğitildiler

Enkaz arama çalışmaları için eğitilen fareler hakkında konuşan Donna, "Fareler, molozlara gömülü kurbanlara ulaşmak için küçük alanlara girebilecekler. Henüz gerçek bir dünya senaryosunda değiliz, ancak sahte bir enkaz alanımız var. Farelerin yeni sırt çantalarını aldığımızda, nerede bulunduklarını ve enkazın içinde bulunan fareler ile neler olduğunu duyabileceğiz. Ayrıca kurbanlarla fare aracılığıyla konuşma potansiyelimiz var. Kemirgenler, üsse dönmeleri için sinyal veren bir bip sesine yanıt vermek üzere eğitilmiştir.

fareler depremzedeleri kurtarıyor (3)

Ayrıca Donna arama kurtarma farelerinin yeni kıyafetlerini belirterek, "Kıyafetleri yapan meslektaşımız bir terzidir, sırt çantaları yapar ve çok yeteneklidir" dedi. Bununla birlikte Donna, video kaydediciler, mikrofonlar ve konum vericisi olacak özel yapım sırt çantalarıyla farelerin rahatça dolaşabildiğini belirtti

Çok çevikler, her türlü farklı ortamda hareket etme konusunda çok iyiler. Arama ve kurtarma tipi işler için mükemmeller. Farklı ortamlarda hayatta kalmakta çok iyiler, bu da arama kurtarma çalışmaları için ne kadar uygun olduklarını gösteriyor.

fareler depremzedeleri kurtarıyor (1)

Kolay eğitiliyorlar

Fareler çoğu insan tarafından mide bulandıran hayvanlar olarak bilinse de Donna, farelerin sandığımızdan çok daha fazlası olduğunu belirtiyor. Donna, "Çabuk eğitilebilirler, ilk aşama onları ilk noktaya geri dönmeleri için eğitmek oldu. Bir bip sesine yanıt veriyorlar" dedi.

Değerli düşüncelerinizi biz Megabayt ekibiyle yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Editör: Enes Sapmaz