ESA'nın yayınladığı son fotoğraflar, Mars'ın yüzeyindeki tuhaf örümcek benzeri formasyonları gösteriyor. Ancak, ESA'nın yaptığı açıklamaya göre, bu desenler gerçek örümceklerin varlığını değil, doğal bir fenomeni temsil ediyor.

Nnars

ESA'nın açıklamasına göre, bu örümcek benzeri desenler, kış aylarında biriken karbondioksit tabakalarının ilkbahar güneşi altında buharlaşmasıyla oluşuyor. Güneş ışığı, tabakanın altındaki karbondioksit buzunu buharlaştırarak gaz haline getiriyor ve üzerindeki buz tabakalarını kırıyor. Sonuç olarak, gaz yüzeye doğru yükselirken koyu malzeme çeker ve yüzeyde karanlık lekeler oluşturur. Bu süreç ayrıca buzun altında oyulmuş örümcek ağı şeklinde desenler oluşturur.

Burada yaşam kanıtlarının bulunması imkansız olarak görülüyordu! Yerin 4 metre altından çıktı Burada yaşam kanıtlarının bulunması imkansız olarak görülüyordu! Yerin 4 metre altından çıktı

ExoMars Trace Gas Orbiter (TGO), bu fenomeni yakından inceleyerek Mars'ın yüzeyindeki tuhaf desenlerin gerçek doğasını açığa çıkardı. Bu keşif, Mars'ın doğal süreçlerinin daha iyi anlaşılmasına katkı sağlayacak.

Editör: Enes Sapmaz