Sabit disk ve depolama çözümleri sunan dev firma Seagate, yayınladığı yol haritasında 100 TB (terabayt) sabit disklerin piyasaya çıkışı için 2030 yılını işaret etti.Seagate, şirketin yakın...

Sabit disk ve depolama çözümleri sunan dev firma Seagate, yayınladığı yol haritasında 100 TB (terabayt) sabit disklerin piyasaya çıkışı için 2030 yılını işaret etti.

Seagate, şirketin yakın zamanda açıklanan ürün ve teknoloji yol haritalarına göre, 2026 yılına kadar ~ 50TB sabit disk sürücüleri, 2030'a kadar ~ 100TB HDD ve önümüzdeki on yılın başında 120TB + birimler sunma yolunda ilerliyor. Kapasite hedeflerine ulaşmak için Seagate'in yeni manyetik kayıt teknolojileri geliştiriyor. Şirket, gelecekteki sürücülerinin yüksek performansını sağlamak için çoklu aktüatör teknolojisinden daha geniş bir şekilde yararlanmayı planlıyor. Bu teknoloji, sabit disklerinin performansını iki katına çıkarıyor ve şirketin bazı ürün serilerinde standart bir özellik haline gelmesi bekleniyor. Şirketin Analist Toplantısında Seagate'in İş ve Pazarlama Kıdemli Başkan Yardımcısı Jeff Fochtman, "PMR teknolojisinin maksimum yararlı kapasitesine yaklaştıkça, birbirini izleyen her disk bir seferde 1 TB veya 2 TB artar. HAMR teknolojisi ile ise, bir seferde 4 terabayt, 6 terabayt ve hatta 10 terabaytlık adımlarla atlamamıza olanak tanıyor." dedi.