Microsoft'un Copilot yapay zeka hizmeti, Intel'in Tom's Hardware'a bildirdiğine göre yakında PC'lerde yerel olarak çalışacak. Şirket ayrıca, bir sonraki nesil yapay zeka PC'lerinin, piyasada bulunan herhangi bir tüketici işlemcinin ötesinde, 40 trilyon işlem/saniye (TOPS) güce sahip yerleşik sinir işlem birimlerine (NPU'lar) ihtiyaç duyacağını söyledi.

Dizüstü bilgisayar klavyesi nasıl temizlenir? Dizüstü bilgisayar klavyesi nasıl temizlenir?

Intel, yapay zeka PC'lerinin "Copilot'un daha fazla öğesini" yerel olarak çalıştırabileceğini belirtti. Şu anda, Copilot hemen hemen her şeyi bulutta çalıştırıyor, hatta küçük istekleri bile. Bu, daha büyük işler için uygun olsa da, daha küçük işler için ideal değil. Yerel hesaplama yeteneği eklemek, bu gecikmeyi azaltırken performansı ve gizliliği potansiyel olarak artırabilir.

Microsoft'un önceki söylentilere göre, bir sonraki nesil yapay zeka PC'leri için 40 TOPS (ve mütevazı 16GB RAM) gerektireceği söyleniyordu. Şu anda, Windows, NP'leri (sinir işlem birimleri) fazla kullanmıyor, yalnızca Surface Studio web kameraları için arka plan bulanıklığı gibi video efektlerini çalıştırıyor. Ancak, Ars Technica'ya göre, ChromeOS ve macOS, daha fazla video ve ses işleme özellikleri ile birlikte, OCR, çeviri, canlı transkripsiyon ve daha fazlası için NP gücünü kullanıyorlar.

Editör: Enes Sapmaz