The Wall Street Journal ve The New York Times'ın haberlerine göre, Çin'deki kullanıcılar artık bu mesajlaşma uygulamalarını App Store'da bulamayacaklar. Apple, bu uygulamaların kaldırılmasının Çin'in İnternet Düzenleme Kurumu'ndan gelen talimatlar doğrultusunda gerçekleştiğini ve yerel yasalara uyma konusundaki yükümlülüğünü vurguladı, hatta bu yasalara katılmadığında bile.

Çin'in sıkı internet düzenlemeleri, "Büyük Güvenlik Duvarı" tarafından yabancı uygulamalara ve teknolojilere erişimi sık sık kısıtlıyor. Meta'nın Facebook ve Instagram gibi platformları uzun süredir engellenmiş durumda, ancak WhatsApp ve Threads şimdiye kadar kullanılabilir durumdaydı. Kurumun kararı, ABD'de benzer ulusal güvenlik endişeleri nedeniyle TikTok'un yasaklanması için önlemler üzerinde düşünüldüğü bir döneme denk geliyor.

Meta, yapay zeka destekli yeni kamera-kulaklıklığı üzerinde çalışıyor! Meta, yapay zeka destekli yeni kamera-kulaklıklığı üzerinde çalışıyor!

Önerilen yasa tasarısında, TikTok'un ana şirketi ByteDance'e platformun sahipliğini bir yıl içinde devretme süresi veriliyor. Bu süre içinde ByteDance bu talebi yerine getirmezse, TikTok'un uygulama mağazalarından kaldırılması gündeme gelebilir. Yasa tasarısının, Ukrayna ve İsrail'e yardım paketlerini içeren bir paketle birlikte Temsilciler Meclisi'nden geçmesi bekleniyor.

Editör: Enes Sapmaz