Milli Uzay Programı kapsamında 2023 yılında Ay’a sert iniş yapması planlanan insansız uzay aracında kullanılacak hibrit roket motorunun ilk ateşleme testleri yapıldı.

Delta V Uzay Teknolojileri AŞ. tarafından geliştirilen hibrit roket motoru, Ay’a gönderilecek insansız uzay aracında yer alacak. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, testlerin gerçekleştirileceği Delta V Uzay Teknolojileri AŞ’ye ait Şile’deki Roket Motor Ateşleme Tesisi’ne ziyarette bulundu. Varank, gerçekleştirdiği ziyarette Türkiye’nin Ay Misyonu’nda kullanılması öngörülen hibrit roket motorlarının ateşleme tesisleri, yüksek basınçlı kompozit tankları, vana ve regülatör sistemleri hakkında bilgi aldı.

Komuta merkezinde Bakan Varank’ın komutuyla önce Delta V tarafından geliştirilen ve uzay sınırını aşacak Hibrit Sonda Roketi’nin (SORS) itki sistemi dikey ateşleme testi, ardından da Milli Uzay Programı’nın 2023 yılında ‘Ay’a Sert İniş’ görevinde kullanılması planlanan hibrit roket motoru testi başarıyla gerçekleştirildi.

Varank’ın yaptığı açıklamaya göre her iki motor ateşleme testinde de motorlar planlanan süre boyunca sorunsuz çalıştı ve testler tam başarı ile gerçekleştirildi. Varank konu ile ilgili açıklamasında “Bu 50 saniyelik ateşlemenin tamamını başarıyla bitirdi. Bugün itibarıyla Ay misyonunda kullanılabilecek motorun ilk denemeleri başarıyla yapıldı diyebiliriz’‘ ifadelerini kullandı.

Ay Misyonu’na dair gelecek gelişmelerden de bahseden Varank, ”Bugün iki ateşlemeye şahitlik ettik. Bir tanesi 635 milimetrelik Sonda roketinin, önümüzdeki ay fırlatması yapılacak motorun buradaki ateşlemesine şahitlik ettik. Aynı zamanda Ay misyonunda, yani uzayda kullanmayı hedeflediğimiz daha küçük bir motorun da yine ateşlemesinin testlerini yapmış olduk. Biliyorsunuz, Türkiye özellikle uzay alanında kabiliyetlerini tüm dünyaya göstermek, aynı zamanda bu kabiliyetleri ticarileştirmek, bundan ekonomik fayda elde etmek isteyen bir ülke. Dolayısıyla bu alanda geliştirdiğiniz teknolojiler çok değerli” şeklinde konuştu.

OKUYUN  Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'tan Starlink paylaşımı!

Varank, Mayıs ayında gerçekleştirilecek ilk fırlatmaya yönelik olarak da “Roket motorunun bir örneği mayıs ayında Sinop’tan fırlatılacak. Önemli mesafeleri kat etmesini planlıyoruz. Aynı zamanda Ay misyonunda kullanılabilecek hibrit roket motorunun da ilk ateşlemesini bugün yapmış olduk.” ifadelerine yer verdi.

Konu ile ilgili bir açıklama da Delta V Genel Müdürü Karabeyoğlu’ndan geldi. Karabeyoğlu, yaptığı açıklamada “Bir tanesi Sinop’tan fırlatılacak Sonda roketinin motorunun yerde statik ateşlemesiydi. Bu sıvı oksijen kullanan bir motor ve dünyada örneklerinin en büyüğü ve en iyi performanslı olanı. Bunun yanı sıra Ay misyonunda kullanılması mümkün olan bir motoru daha ateşledik. Bu farklı bir oksitleyici kullanıyor. Burada da 50 saniye ateşlemek suretiyle başarıya ulaştık diyebiliriz.” şeklinde konuştu.