Son 1 buçuk yıldır adeta uçup giden ekran kartı fiyatları biraz olsun düşmeye başlamıştı. Son gelen raporlara göre fiyatlardaki düşüş sürecek.

Kripto para madenciliği ve pandemi dönemi sürecinde artan talep nedeniyle artan ekran kartı fiyatları uçuk seviyelere ulaşmıştı. Tüm bunlara ek olarak chip sıkıntısı da girince ekran kartlarının fiyatlarını da bir kenara bırakalım, temin etmek bile imkansız hale gelmişti.

Son dönemde ekran kartı üretimi artıkça ve madencilerin talepleri azaldıkça ekran kartı fiyatlarının düşeceği belirtiliyor.

AMD RDNA 2 mimarisine sahip RX 6000 serisi ve NVIDIA Ampere mimarili RTX 3000 serisi ekran kartlarına olan talebin yüksek olması muhtemel görünüyor. Ancak Çin hükümetinin kripto para madenciliğine yasak getirmesi, madencilik çiftliklerinin kapanmasıyla ekran kartı piyasalarına olumlu yansıyacak.

DigiTimes‘ın güncel raporuna göre Ethereum madenciliği eskisi kadar kârlı değil ve yeni ekran kartı almak isteyen madencilerin sayısı azalacak. Dahası, birçok madenci ve hatta madencilik çiftlikleri, mevcut donanımlarını satmaya meyilli görünüyor. İkinci el piyasasında kullanılmış ekran kartlarının sayısının artmasıyla fiyatlar da düşecek.

OKUYUN  Huawei yeni Matebook D16 ve FreeBuds 4i kulaklık modellerini satışa sundu