Blackwell yongaları, H100'e göre yedi ila otuz kat daha hızlı ve 25 kat daha az güç tüketiyor. Bu da demek oluyor ki, yapay zeka uygulamaları artık daha hızlı ve daha verimli olacak. NVIDIA CEO'su Jensen Huang'un ifadesiyle, "Blackwell GPU'ları, bu yeni Endüstri Devrimi'ni güçlendiren motorlardır." Yapay zeka teknolojisinin giderek daha belirleyici hale geldiği günümüzde, NVIDIA'nın Blackwell yongaları, en dinamik şirketlerle işbirliği yaparak yapay zekanın her sektör için vaadini gerçekleştirmeyi amaçlıyor.

Apple Watch'ın yeni serisi en büyüğü olacak! Apple Watch'ın yeni serisi en büyüğü olacak!

Blackwell yongaları, oyun teorisi ve istatistik alanında uzmanlaşmış matematikçi David Harold Blackwell'in adını taşıyor. NVIDIA, bu yongaların dünyanın en güçlü yongaları olduğunu iddia ediyor. H100'ün sağladığı sadece 4 petaflop hızına kıyasla, 20 petaflop hızındaki Blackwell, yapay zeka şirketlerine önemli bir performans artışı sunuyor. Bu hız, Blackwell yongalarındaki 208 milyar transistör ve yüksek hızda iletişim sağlayan iki büyük yonga matrisi sayesinde mümkün hale geliyor.

NVIDIA'nın basın açıklamasında, dünya çapında trilyonlarca dolar değere sahip sekiz CEO'nun Blackwell yongaları hakkında olumlu görüşleri yer alıyor. Bu CEO'lar arasında, OpenAI CEO'su Sam Altman, Microsoft CEO'su Satya Nadella, Alphabet CEO'su Sundar Pichai, Meta CEO'su Mark Zuckerberg, Google DeepMind CEO'su Demis Hassabis, Oracle başkanı Larry Ellison, Dell CEO'su Michael Dell, Amazon CEO'su Andy Jassy ve Tesla CEO'su Elon Musk bulunuyor.

NVIDIA'nın Blackwell yongalarının maliyeti henüz açıklanmamış olsa da, H100 yongalarının 25.000 ila 40.000 dolar arasında değiştiği ve bu yongalarla güçlendirilen sistemlerin 200.000 dolara kadar mal olabileceği belirtiliyor. Ancak maliyetine rağmen, NVIDIA'nın yapay zeka yongalarına olan talep oldukça yüksek. Geçen yıl, teslimat bekleme süreleri 11 ay kadar uzun olmuştu. NVIDIA'nın yapay zeka yongalarına erişim, yapay zeka yeteneklerini çekmeye çalışan teknoloji şirketleri için giderek bir statü sembolü haline geliyor. Örneğin, Zuckerberg, Meta'nın yapay zeka çabalarını desteklemek için büyük altyapı yatırımlarından bahsediyor ve yakın zamanda 350.000'den fazla Nvidia H100'ünü sisteme dahil etmeyi planladıklarını duyuruyor.

Editör: Enes Sapmaz