Dijital İşler Bakanı Taro Kono'nun 2022'de yaptığı çağrıyla birlikte, hükümet işletmelerden belirli resmi belgeleri sunarken eski fiziksel ortamlar yerine dijital formatlara geçişi teşvik ediyor.

Bunun sonucunda, Japonya'nın Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı (METI), belirli işlemler için artık işletmelerden disket kullanımını zorunlu kılmayacak. METI, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, mevcut yasaya göre başvuru ve bildirim yöntemlerine ilişkin eski nesil fiziksel ortamların kullanımını öngören birçok hüküm bulunduğunu belirtti.

Apple Watch'ın yeni serisi en büyüğü olacak! Apple Watch'ın yeni serisi en büyüğü olacak!

Bu değişiklikle birlikte, 34 tüzük altında METI, işletmelerden veri sunumunu floppy diskler aracılığıyla yapmalarını istemeyecek. Aynı durum, belirli sayıda işlem için CD-ROM'lar için de geçerli olacak. Ancak, işletmelerin tamamen bu formatları kullanmayı bırakması için hala biraz yol kat etmeleri gerekiyor.

Kono'nun ekibi, hala floppy disk, CD-ROM ve hatta MiniDisc gibi eski nesil fiziksel ortamları gerektiren birkaç bin protokolü tespit etti. Bu fiziksel ortam gereklilikleri, kamu hizmeti sağlayıcıları, maden işletmeleri ve uçak ve silah üreticileri gibi ana endüstrilere bile uygulanıyordu.

Floppy disk kullanımını sona erdirmek için birkaç ana neden bulunuyor. Bunlardan biri, floppy disklerin artık zor bulunabilir olması. Sony gibi büyük üreticilerin 2011'de üretimi durdurmasıyla birlikte bu format giderek azalmıştır. Bir diğer neden ise bazı veri türlerinin floppy disklerde saklanamamasıdır. Tek bir fotoğraf bile bu formatın 1.4 MB depolama kapasitesinden daha büyük olabilir.

Hala floppy disklere dayanan bazı endüstriler bulunuyor. Bazı eski uçaklar, aviyonikler için bunlara ihtiyaç duyarken, bazı yaşlanan tıbbi cihazlar da bu ortamlara bağımlıdır. Hatta ABD hükümeti, nükleer silah fırlatmalarını koordine etmek için 2019'a kadar disket kullanmayı sürdürmüştü.

Editör: Enes Sapmaz