Bu hamle, SMIC'in ASML teknolojisini kullanarak Huawei'nin 7nm HiSilicon Kirin 9000S işlemcisini ürettiğinin ortaya çıkmasının ardından gerçekleşti.

ASML, DUV makinelerinin yanı sıra Apple ve Qualcomm gibi şirketlere yönelik daha gelişmiş çipler üretmek için extreme ultraviyole litografi (EUV) makineleri de üretiyor. Hollanda hükümeti, ASML'ye Çin'e DUV makinelerini 2023 sonuna kadar gönderme izni vermişti, ancak ABD hükümeti, Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan'ın iddia edildiğine göre, Hollanda hükümeti ile iletişime geçerek bu sevkiyatları durdurma kararı aldı. Bu nedenle, "Belli bir sayıda makine sevkiyatı" etkilendi.

Çin, başka kaynaklardan litografi makineleri temin etse de, bunlar genellikle daha az gelişmiş yöntemlere dayanmaktadır. ABD, Japonya ve Hollanda'nın birlikte çalışarak Çin'in bu tür teknolojilere erişimini sınırlamaya yönelik çabaları da bu olayın arka planını oluşturuyor. Ancak Çin, kendi silikon ekosistemini güçlendirmeye odaklanarak, dünya çapında kendi ürettiği 7nm mobil 5G çipi ile dikkat çekmişti.

Samsung, akıllı saatlerine yapay zeka desteğini duyurdu! Samsung, akıllı saatlerine yapay zeka desteğini duyurdu!

ABD'nin ASML'nin Çin'e olan DUV sevkiyatlarını durdurma kararı, belirlenen tarih öncesinde alınmış olmasıyla da dikkat çekiyor ve bu durum birçok soru işaretine neden olabilir.

Editör: Enes Sapmaz