Snapdragon X Elite'in bir kademe altında konumlanan bu yonga, 10 CPU çekirdeği ve azaltılmış saat hızlarıyla daha uygun fiyatlı ana akım dizüstü bilgisayarlar için tasarlanmış durumda. Ancak bu durum performanstan ödün verildiği anlamına gelmiyor; X Plus, kardeşi X Elite gibi 4nm işlem sürecine ve Arm tabanlı Oryon CPU mimarisine sahip.

Snapdragon X Plus'ın dikkat çeken özelliklerinden biri, 45 TOPS performans sunan Hexagon NPU'sudur. Bu, Microsoft'un Copilot AI hizmetinin çeşitli unsurlarını cihazda çalıştırmak için gereken gereksinimleri karşılar. Qualcomm ayrıca, aynı güç tüketiminde Intel Core Ultra 7 155H'ye göre X Plus yongasının %37 daha hızlı CPU performansı sunduğunu iddia ediyor. Ayrıca, X Plus, çoklu iş parçacıklı CPU görevlerinde Apple'ın M3 işlemcisini %10 oranında geride bırakıyor.

Steam'den VR kullanımını kolaylaştıracak yeni atılım! Steam'den VR kullanımını kolaylaştıracak yeni atılım!

Qualcomm (1)-3

Erken referans cihazlarda yapılan testler, Snapdragon X Plus'ın etkileyici sonuçlar verdiğini gösteriyor. Geekbench'te çoklu çekirdek puanı 12,905'e ulaşırken, Cinebench 2024'te çoklu iş parçacıklı performans 852'ye kadar çıkıyor. Ancak, gerçek test, X Plus'ın perakende donanımlara entegre edilmesi ve Windows ile etkileşime geçmesiyle ortaya çıkacak. Windows'un Arm tabanlı silikonlara geçişi, macOS'in geçişi kadar sorunsuz olmamış olsa da, Windows'a Snapdragon PC'ler için yeniden destek ve Qualcomm'un laptop yongaları kullanan cihazlar için Chrome'da performansı artırmak için Google gibi önemli oyuncularla işbirliği gibi işaretler bulunuyor.

Editör: Enes Sapmaz