Artık geleneksel televizyonların yerini alan dijital platformlar, insanların izleme alışkanlıklarını yeniden şekillendirmiş durumda. Netflix, HBO Max, Disney Plus, Prime Video gibi birçok dijital yayın platformu mevcut ve aralarında büyük bir rekabet söz konusu.

Dijital platformlar arasında uzun süredir en tepede bulunan Netflix, son aylarda çok fazla abone kaybetmeye başlamış ve platforma oyunlar ekleyerek ya da reklamlı ama daha ucuz abonelik paketleri getirerek bunu engelemeye çalışmıştı. Netflix'in bu çabaları boşa çıkmış olacak ki, dünyanın en popüler dijital platformu unvanını Disney Plus eline geçirmiş durumda.

En fazla abone artık Disney Plus'ta

Haziran ayında ülkemizde de yayına başlayan Disney Plus (Disney+) yaptığı önemli atak sayesinde ve Netflix'in yaşadığı abone kaybı sonrasında, dünyanın fazla aboneye sahip olan dijital platformu oldu. 

Spotify, sevdiğiniz müzik tarzını yapay zeka sayesinde keşfedecek! Spotify, sevdiğiniz müzik tarzını yapay zeka sayesinde keşfedecek!

Deadline'ın haberine göre Disney Plus’ın abone sayısı 221,1 milyona ulaştı. 

Netflix son 3 ay içerisinde 1 milyon abone kaybetti ve 220,67 milyon aboneyle Disney Plus’ın ardından ikinci sırada kaldı. 

Disney Plus'ın son aylarda birçok ülkede yayın hayatına başlaması sonucu, abone sayısında %5 oranında bir artış yaşandı.

disney-plus-netflix-logo-feat

Netflix'in oyun denemesi elinde patladı 

Netflix’in önemli yatırım yaparak kullanıcılara sunduğu toplamda 24 oyun şu anda platformda oynanabilir durumda. Şirket yıl sonuna kadar bu sayıyı 50’ye tamamlamak için 26 oyun daha platforma ekleyecek. Fakat Netflix’in kullanıcıları platformda tutabilmek için hayata geçirdiği oyun projesi beklenilen ilgininin çok uzağında kaldı.

Yayınlanan rapora göre, Netflix’in 221 milyon abonesinden sadece %1’lik kısmı oyunları oynuyor. Netflix’in kullanıcılara sunduğu oyunlar toplam 23.3 milyon kez indirildi ve günlük ortalama 1.7 milyon kullanıcıya ulaştı. Netflix'in oyunlar konusunda daha ne kadar ısrarcı olacağı bilinmiyor. Ancak pek başarılı olmadığı kesin.

Sizler için hazırladığımız Disney Plus'ta yer alan en eğlenceli 10 komedi filmi haberine buradan ulaşabilirsiniz

Korku ve gerilim filmi arayanlar için Disney Plus'ta izleyebileceğiniz en iyi korku filmleri haberimizi buradan inceleyebilirsiniz

Sizin tercih ettiğiniz dijital platform hangisi? Netflix kullanmaya hala devam ediyor musunuz? Disney Plus üyeliği aldınız mı? Yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz. 

Editör: Burak Karahan