Sunulan yeni filtreleme seçenekleri, yakın zamanda Twitch tarafından tanıtılan İçerik Sınıflandırma Rehberliği ile bağlantılı olarak çalışıyor. Bu rehber, yayıncıların cinsel içerik, şiddet görüntüleri, kumar, aşırı küfür ve uyuşturucu kullanımını içeren yayınlarını doğru bir şekilde etiketlemelerini zorunlu kılıyor. Etiketleme, yetişkinlere yönelik oyunların akışı sırasında da geçerli oluyor.

Daha önce bu içerik etiketleri yalnızca izleyicilerin bilinçli kararlar vermelerine yardımcı olan veri noktaları olarak kullanılıyordu. Yeni filtreleme sistemi ile birlikte, izleyiciler arama yaptıklarında veya platformda gezinirken görmek istemedikleri tüm kategorileri gizleyebilecek. Bu sayede, sadece izlemek istedikleri türdeki içeriklere odaklanarak çok daha temiz ve düzenli bir deneyim yaşayabilecekler.

İçerik sınıflandırma filtreleri, profil ayarlarınızın içinde "İçerik Görüntüleme Tercihleri" bölümünde bulunuyor. Bu filtreleri etkinleştirdiğinizde, önerilerinizde, arama sonuçlarınızda ve platformda gezinirken rastladığınız yayınlarda otomatik olarak uygulanır. Filtreleme ayarlarınız kaydedildiği için, ayarlar sayfasına yalnızca tek bir ziyaret yeterli olacaktır. 18 yaşın altındaki kullanıcılar için ise, Twitch zaten bu filtrelerin çoğunu otomatik olarak uyguluyor.

Amazon, Twitch yayıncılarının Prime aboneliklerinden kazandığı parayı azalttı! Amazon, Twitch yayıncılarının Prime aboneliklerinden kazandığı parayı azalttı!

Ek olarak, cinsel içerik içerdiği belirtilen yayınların ön izleme resimleri de artık bulanıklaştırılacak. Bu özellik varsayılan olarak etkin olacak, ancak yine de ayarlar bölümünden açıp kapatabileceksiniz. Takip ettiğiniz kanalların ön izleme resimleri, sınıflandırma etiketleri cinsel içeriği engelleyecek şekilde ayarlanmış olsa bile bulanıklaştırılmayacak.

Twitch, platformda yer alan cinsel içerik politikalarını bir süredir netleştirmeye çalışıyor. Geçenlerde, uygun şekilde etiketlenmesi koşuluyla platformda çıplaklığa izin vermeyi denemiş, ancak daha sonra bu kararından vazgeçmişti.

Editör: Enes Sapmaz