Microsoft'un 1.538 emoji kitaplığının neredeyse tamamı, Microsoft'un emoji alanında daha fazla yaratıcılığı ve kapsayıcılığı teşvik edeceğini umduğu bir atılıımla bugünden itibaren Figma ve GitHub'da kullanıma sunulacak.

emoji microsoft 11 (3)

Emojiler kullanıcılara açıldı

Microsoft geçen yıl Windows 11'de emojilerinin 3 boyutlu sürümlerini yayınlarken, çalışmalarını açık kaynaklı olarak yayınlamayı planlamamıştı. Microsoft'un tasarım ve araştırmadan sorumlu CVP'si Jon Friedman, yaptığı bir röportajda, “Başlangıçta işin temelini oluşturmaya odaklandık” dedi.

emoji microsoft 11 (2)

Uzaydan Dünya'ya çatlamadan yumurta attılar! İlk astronot yumurta Uzaydan Dünya'ya çatlamadan yumurta attılar! İlk astronot yumurta

Microsoft, kapsayıcı tasarım ve farklı insanlara, dinlere ve ülkelere yayılan çeşitli emoji gereksinimlerine çok zaman harcadı. Sonuç, parlak ve doygun renklere sahip özel cilt tonları içeren ve iş yerinde eğlenceye odaklanan 1.500'den fazla emoji oluşturdu. Bunun yanı sıra Windows'un maskotu Clippy bile ataş emojisinin yerini alacak bir emoji oldu.

İçerik oluşturucuları kendilerinden bir parça kattıkları emojiler yapacak!

Microsoft artık içerik oluşturucuların emojilerini geliştirmenin yeni yollarını keşfetmelerini istiyor. Friedman, "Topluluğun katılımını sağlama ve insanlara benzersiz yollarla ulaşan, küresel olarak alakalı daha fazlasını görmemize ve yapmamızı sağlayan bir arzumuz var." dedi.

emoji microsoft 11 (4)

İçerik oluşturucular, Microsoft'un parlak ve renkli 3D emojilerinin çoğunu alıp çıkartmalar halinde yeniden karıştırabilecek, içerikte kullanabilecek veya benzersiz emoji setleri oluşturabilecek. Friedman, bu konu hakkında "Gerçekten benzersiz ve spesifik şeyler göreceğimizi düşünüyorum ve ardından gerçekten geniş çapta uygulanabilir fikirlerle karşılaşacağız" diyor.

Topluluk emoji tasarım denemelerine başladığında, içerik oluşturucularının sunacağı daha benzersiz cilt tonları veya daha yaratıcı düşünceler katmak için Microsoft emojilerini geliştirdiğini göreceğiz.