Dünyanın en popüler dijital dizi ve film içerik platformu olan Netflix, 2022 yılında zor günler geçirmişti. Yeni yıla gireceğimiz şu günlerde Netflix, şifre paylaşımını engellemek ve daha fazla kullanıcı kaybetmemek için bir dizi yeni çalışma yapıyor. 

Her ay daha fazla kullanıcı kaybeden ve çalışanlarını işten çıkarmak zorunda kalan Netflix, 2023 yılının başında hesap paylaşmayı engellemeyi planlıyor. Birden fazla bireyin aynı hesabı kullanması için ise ekstra ücret ödenmek zorunda kalacak. Hatta platform tarafından insanların yeni hesaba geçmesini kolaylaştırmak için Profil Transfer özelliği duyurldu. 

Tüm bunlar yaşanırken, Birleşik Krallık Fikri Mülkiyet Ofisi bir klavuz yayınladı. Yayımlanan “korsanlık kılavuzunda” yer alan bilgilere göre Netflix şifresini paylaşmak artık bir suç sayılabilir. Öyle ki bu suç yüzünden hapis bile yatabilirsiniz.

Hapiz cezası bile alabilirsiniz

netflix-password1

Spotify, sevdiğiniz müzik tarzını yapay zeka sayesinde keşfedecek! Spotify, sevdiğiniz müzik tarzını yapay zeka sayesinde keşfedecek!

Birleşik Krallık Fikri Mülkiyet Ofisi tarafından yayınlanan kılavuzda, 2023 yılından itibaren Netflix şifresini para ödemeyen kullanıcılarla paylaşmanın “Ücretli içerikleri ücretsiz ve korsan izleme” olarak değerlendirileceği ve korsanlık suçunun mahkemede hem ceza davası hem de kamu davası olarak görülebileceği belirtiliyor. 

Birleşik Krallık yasalarına göre vatandaşlar ceza davalarında suçun boyutuna göre para cezasına mahkûm edilebiliyor ancak bu suç eğer kamu davasına dönüşürse vatandaşların para cezası iptal edilerek direkt olarak hapis cezası veriliyor. Yani sırf Netflix şifrenizi arkadaşınıza verdiğiniz için hapis yatma ihtimaliniz var.

Kesinlik ibaresi bulunmayan bu klavuzdaki durumun yaşanması için ilk önce Netflix'in bu kullanıcıları tespit etmesi, ve Birleşik Krallık hükümetine şikâyette bulunması ve dava açması gerekiyor. Geçtiğimiz aylarda ise profil transferi cihaz yönetimi özellikleri ile kullanıcıların şifre paylaşımını sıkı bir şekilde engellemek isteyen Netflix ise BBC’ye yaptığı açıklamada kullanıcılarını dava etmeyeceğini belirtti.

Farklı ülkelerde bu yasaların uygulanma şekli de değişiklik gösterebilmekte. Ancak şifre paylaşımını engellemek için canla başla çalışan Netflix,  hizmet sunduğu tüm ülkelerde benzer yasaların hayata geçirilmesini isteyebilir.

Editör: Burak Karahan