Son dönemde 200 binden fazla kullanıcı kaybeden Netflix, reklamlı abonelik, platforma oyunlar getirmek gibi birçok çözüm yoluna başvuruyor. Bunlardan biri de şifre paylaşımını engellemek. Netflix'in kurucusu olan Reed Hasting, şifre paylaşımı nedeniyle platforma yeni abone çekemediklerini söylemişti. Şu anda tüm dünyada olmasa bile şifresini paylaşan abonelerden Şili, Kosta Rika ve Peru'da ek ücret alınıyor. 

Netflix şifre paylaşımı için ek ücret alacak

Dünyanın en popüler dijital içerik platformlarından olan Netflix, bundan böyle hesap sahibi ile aynı evde yaşamayan kişileri tespit ederek Standart ve Premium abonelere "Ekstra üye ekle" seçeneği suanacak. Bu seçenek ile ücreti karşılığında yeni profil oluşturulabilecek.

WhatsApp'tan devrim niteliğinde yeni özellik! Platform arası sohbet... WhatsApp'tan devrim niteliğinde yeni özellik! Platform arası sohbet...

Gelen detaylara göre bu profilin sahibinden telefon numarası, her girişte gelen bir doğrulama kodu ve kimlik doğrulama sisteminin istediği diğer bilgiler talep edilecek. Bu ek profili en fazla iki kişi kullanabilecek.

2023'ün ilk günlerinden itibaren ek ücretlendirme sistemine geçecek Netflix, Türkiye'de dahil birçok ülkede bu uygulamayı başlatacak. Çin ve Rusya ise bu önlemden etkilenmeyecek. 

Ücretlendirme konusunda ise henüz ise henüz kesin bir bilgi yok ancak bazı kaynaklarda profil başına alınacak ek ücretin 3-4 dolar gibi bir meblağ olacağı belirtiliyor. Türkiye için ise henüz bir bilgi yok.

Netflix geçtiğimiz günlerde şifre paylaşımına hazırlık için Profil Transferi özelliğini kullanıcılara sundu. Eğer Netflix'i biriyle ortak kullanıyorsanız ve yeni hesaba geçmek istiyorsanız tüm bilgilerinizi ve verilerini yeni hesaba akatarabileceksiniz. Netflix Profil Transferi ile ilgili detaylı rehberimizi buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz. 

netlfix

Reklamlı abonelik 

Netflix, gelirini artırmak için daha ucuz reklam destekli planı da kullanıma sunuyor. Şirket, reklam destekli abonelik planını 1 Kasım'da Kanada ve Meksika'da kullanıma sunacak. 3 Kasım'da Avustralya, Brezilya, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Kore, Birleşik Krallık ve ABD'de; ve 10 Kasım İspanya'da bu abonelik paketi müşterilere sunulacak. Türkiye'ye geleceği tarih ise henüz belli değil. 

Reklamlı Netflix aboneliği daha ucuz olacak ancak Netflix içeriklerinin yaklaşık %10'luk bir kısmının bu planın içerisinde olmayacak. Ayrıca reklamlı plana abone olan kullanıcılar içerikleri aynı anda sadece 1 cihazda ve 720P çözünürlükte izleyebilecek. Reklamların gösterilebilmesi için de içerikleri indirme hizmeti devre dışı olacak.

Editör: Burak Karahan