Hepsi bir arada iş istasyonu olan Apple iMacPro’nun üretimi durduruluyor. Stoklar tükenmeden almak isterseniz şimdi tam zamanı!

Şirket, alınan kararın ardından satış yaptığı resmi sitedeki ifadelerinde de güncellemede bulundu. Apple Türkiye resmi sitesinde yer alan iMac Pro satış sayfasına “Stoklar tükenene kadar geçerlidir.” ifadesini ekledi. Ayrıca, cihaza yapılabilecek donanımsal eklemelerin de mümkün olmadığı ve sadece standart sürümünün satıldığı açıklandı.

iMac Pro, 10 çekirdekli ve 3.0 GHz hızında bir Intel Xeon W işlemciye ve  32 GB bellek ve 1 TB SSD’ye sahip. Yapılandırma ayarlarıyla 256 GB’a kadar yükseltilebilen bellek artık kullanılmayacak gibi duruyor. Apple’ın yaptığı açıklamalara göre iMac Pro kullanıcılar tarafından pek tercih edilen bir model olmamıştı. 2017 yılının kasım ayında satışa sunulan iMac Pro, kısa ömründe şirkete ufak çaplı bir zarar vermiş bile olabilir.

 

Yeni M1 çipli iMac

iMac Pro’nun üretiminin durdurulmasının arkasındaki sebep yeni Mac modelleriyle alakalı olabilir. Şirketin Apple silikonu kullanarak geliştirdiği yeni M1 çipini diğer Mac modellerine eklemesi zaten beklenen bir hamleydi. iMac Pro üretimine son verdirdiği düşünülen iMac’in, hiçbir ekleme yapılmadan en yüksek modeli 25.299 TL’ye satın alınabilmekte. iMac Pro ile birebir aynı olmasa da profesyonellerin işini görebilecek donanıma sahip. iMac Pro’nun yarı fiyatından daha ucuz olan iMac Apple’a ders niteliğinde bir olay oldu.

OKUYUN  Disney, DC Comics'i satın almayı hedefliyor