Google‘ın yeni işletim sistemi Android 13′ten ilk beta sürümü olan Android 13 Beta 1 yayınlandı.

Şimdiye kadar iki Geliştirici Önizlemesi sürümü yayınlayan Google sonunda herkesin test etmesi için uygun olan ilk Android Beta sürümünü yayınladı. Aslında bu Android 13 Beta 1 sürümünün desteklenen Google Pixel akıllı telefonlar için olduğunu da belirtmek gerekiyor. Tabii ki Geliştirici Önizlemesi’ne göre bu sürümün yüklenmesi de daha kolay. Yine de bu yıl son sürüm yayınlanmadan önce planlanan dört betadan ilki olduğu için bu sürümde birçok sorun olabileceğini belirtelim.

Android 13 Beta 1, medya dosyalarına daha ayrıntılı erişim ve gelişmiş ses yönlendirme API’leri için yeni izinlerle birlikte geliyor. Telefonunuzdaki medyaya erişmek isteyen uygulamaların artık erişmek istedikleri dosya türüne özel üç farklı izni var. Bunlardan biri resimler ve fotoğraflar için, biri videolar için ve diğeri de ses dosyaları için. Daha önce, bunların tümü tek bir medya erişimi izni şeklindeydi ve bu izin verilirse uygulamanın her tür medyaya erişmesine izin veriliyordu. Yeni izinlerden birini verdiğinizde, söz konusu uygulama yalnızca ilgili medya dosyası türlerine okuma erişimine sahip olacak ve başka hiçbir şeye erişemeyecek. Anahtar üreten uygulamalar için de daha iyi hata raporlamanın yanı sıra ses yönlendirmede de bazı küçük iyileştirmeler var.

Eğer Google Pixel akıllı telefonunuz varsa Android 13 Beta 1’i deneyimleyebilirsiniz. bunun için Androdid Beta Programı web sitesine giderek cihazınızı kaydettirmeniz gerekiyor.

Önümüzdeki ay Google I/O geliştirici konferansında şirketin yeni özelliklerle birlikte Android 13 hakkında daha fazla ayrıntı paylaşmasını bekliyoruz. İkinci betanın da bu zamanda çıkma ihtimali oldukça yüksek.

 

OKUYUN  Android 12 resmen tanıtıldı! Tasarım baştan aşağıya değişiyor