Çinli teknoloji devi Xiaomi, yeni bir projesiyle ilgili duyuru yaptı. Xiaomi, Android işletim sisteminden APK’ların çıkartılıp paylaşılmasını engellemek için bir atılımda bulunuyor. Belki de yakın zam...

Çinli teknoloji devi Xiaomi, yeni bir projesiyle ilgili duyuru yaptı. Xiaomi, Android işletim sisteminden APK’ların çıkartılıp paylaşılmasını engellemek için bir atılımda bulunuyor. Belki de yakın zamanda APK indirmenin ve yüklemenin tarihe karıştığını görebiliriz.

Android’in en önemli artısı

APK dosyalarını çıkarma, paylaşma, yükleme gibi özellikler, Android işletim sisteminin en büyük avantajlarından biri. Örnek vermek gerekirse Pokemon GO oyunu yıllarca ülkemizde resmi olarak mağazalara gelmemesine rağmen, APK indirerek birçok insan oyunu oynadı. Fakat büyük şirketler, APK’lar konusunda yaşananlardan pek hoşnut değil ve bunu engellemek istiyor. Xiaomi’den yapılan açıklamaya göre, cihaz sahiplerinin üçüncü taraf kaynaklardan APK dosyalarını kopyalamasını ve paylaşmasını engelleyen açık kaynaklı bir Android projesine başlandı. Xiaomi bu projesinin nedeninin ise “özel kaynakları korumak” olarak açıkladı.

APK’lar tarihe karışabilir

Uygulamaların sadece Google Play Store ve güvenli mağazalar üzerinden indirilmesini isteyen Xiaomi’ye Google tarafından bir itiraz geldi. Fakat bunun sebebi rekabet veya kaynakların özel kaynakları koruma nedeniyle değil. Sebep, Xiaomi tarafından hazırlanan yazılımın önemli bir dezavantajı olması. Xiaomi’nin planında kullanılacak yazılım sayesinde, APK dosyalarının Android’in normal yapısından çıkarılması engellenecek. Fakat oogle çalışanlarından birine göre bu sınırlamayı aşmak için Android sisteminde hata ayıklama yapısını yüklemek yeterli olacak ve bu, APK'yı her zamanki gibi çıkarmaya olanak sağlayacak. Google geliştiricilerine göre APK dosyalarının çıkartılamaz yapılabilmesi imkansız. Herhangi bir yöntemle APK’ları çıkartılamaz hâle getirmek imkânsız ancak Xiaomi de Google kadar inatçı ve APK işine bir son vermek istiyor.