Epic Games toplam değeri 180 TL olan üç oyunu ücretsiz veriyor Epic Games toplam değeri 180 TL olan üç oyunu ücretsiz veriyor
Bildiğiniz gibi Microsoft'un yeni nesil konsollarının küçük kardeşi olan Xbox Series S, sadece dijital oyunları çalıştıran uygun fiyatlı bir konsol olarak karşımıza çıkıyor. Ancak Microsoft'un yeni aldığı bir patent, Xbox Series S'in yakında fiziksel oyunları da destekleyebileceğini gösteriyor. Abisi Xbox Series X'ten performans olarak daha düşük olan ve sadece dijital oyunları destekleyen Xbox Series S, tüm bunlara rağmen uygun fiyatı nedeniyle çok tercih edilen bir konsol. Xbox Series S'te bir fiziksel disk girişi olmaması, Xbox'ın geriye uyumluluk özelliğinin de kullanılmasını ciddi anlamda kısıtlıyor. Fakat Microsoft oyuncuları düşünerek buna bir çözüm sunmak üzere.

Doğrulama ile dijital oyuna dönüştürülecek

GameRant'ın fark ettiği Microsoft'un yeni pantenti, fiziksel oyunlara sahip kişilerin bu oyunları doğrulayıp dijital olarak indirmesini sağlayacak. Yeni sistem sayesinde Xbox Series S veya Xbox One S All Digital kullanıcıları, fiziksel diskler satın alıp doğrulama işleminden geçirerek dijital olarak oyunun sahibi olabilecek. Microsoft'un sunmayı planladığı potansiyel sistem sayesinde eski fikisel Xbox oyunlarına sahip Series s kullanıcıları, disklerinin sahipliğini doğrulayacak, ardından da Microsoft Store'dan oyunu indirip oynayabilecek. Bu şekilde sadece eskiden sahip oldukları değil, indirimli bir şekilde satın aldıkları fiziksel oyunları da kullanabilecekler.

Bazı sorular ortaya çıktı

Microsoft'un bu patentinin fark edilmesiyle ortaya bazı soru işaretleri de çıktı. Bunlardan ilki "Sahipliği doğrulanan oyunlar, ikinci el olarak satılabilecek mi?" Diğeri ise "Silinen oyunlar tekrar indirilmeden yeniden doğrulanmak zorunda mı?" Xbox One'ın çıktığı 2013 yılında ikinci el pazarını bitirmek isteyen Microsoft, eleştiriler sonrası geri adım atmıştı. Bu nedenle potansiyel sahiplik sisteminin, tekrar ikinci el pazarının eleştirilerine açık olmaması gerekiyor. Microsoft'tan henüz konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı.