Windows 11 işletim sistemine gelen son test güncellemesi ile "Dosya Gezgini" daha tarayıcı benzeri bir hale büründü. Bu yeni güncelleme ile ayrıca Görev Çubuğu widget'larında daha dinamik bir tasarım kullanılmaya başlandı. Microsoft'un Windows 10 işletim sisteminde Dosya Gezgini'nin sekmeli tarama özelliğini test etmesi ve ardından iptal etmesinden bu yana yaklaşık tam dört yıl geçti. Ancak Microsoft, piyasaya sürülen yeni bir Windows 11 önizleme test yapısı ile bu özelliğe bir şans daha vermeyi planlıyor.

Yeni Dosya Gezgini

EarTrumpet geliştiricisi Rafael Rivera, Windows 11 Dosya Gezgini için yeni bir giriş ekranının ekran görüntülerini ve daha güncelleme Windows tarafından resmi olarak onaylamadan önce Mart ayında gerçekleştirilen bazı test görüntülerini sızdırdı. Windows Insider Blog'daki paylaşılan bir gönderi, Build 25136'nın çoğul pencere sekmeleriyle bir Dosya Gezgini tarayıcısını tekrar test ettiğini gözler önüme seriyor, böylece yeni bir pencere açmadan klasörler arasında ileri geri atlayabileceksiniz. Windows 11'in 25136 testinde OneDrive bulut desteği ile senkronize edilmiş olan klasörler, hızlı erişim için sabitlenen dosyalar ile listelenen deneysel bir gezinme panelini de içeriyor. Microsoft şirketinin program yöneticisi Brandon LeBlanc'ın bir tweet'te açıkladığı gibi bu özellikler yakın zamanda kullanıma sunulacak. Ancak görünüşe göre, daha fazla test kullanıcısı için güncellemeyi öne çıkarmadan önce geri bildirimleri bekleyecekler.

Windows 11 widgetları değişiyor

  Microsoft'un bu test sürümünde denediği bir diğer büyük özellik ise yeni widget'lar. Artık 25136 test sürümüyle Windows 11 görev çubuğundaki widget'lar daha dinamik bir görünüme sahip olacak Microsoft, yakın zamanda Windows 11'deki hava durumu widget'ını canlı güncellemelerle görev çubuğuna geri yüklemişti. Şimdi de şirket, spor ve finans widget'ları için otomatik olarak yenilenen içerikler ve son dakika haber uyarılarını test etmeye başladı. Güncellenmiş Dosya Gezgini'ni ne zaman göreceğimiz henüz belli değil. Ancak Microsoft'un birçok yeni Windows 11 özelliği gibi, yenilenen Dosya Gezgini de işletim sistemine aylık bir güncellemeyle işletim sisteminin bünyesine gelebilir. Değerli düşüncelerinizi biz Megabayt ekibiyle yorumlarda paylaşabilirsiniz.