Bu erken sürüm, öncelikle geliştiriciler için tasarlandı ve Android işletim sisteminin bir sonraki sürümüne uygun uygulamalar geliştirmelerine yardımcı olmak, Google'a ise 2024 boyunca güncellemeleri yayınlarken değerli geri bildirim almak amacıyla kullanılıyor.

Ancak önizleme sürümü geliştiriciler içindir diye, Android 15'i şu anda indiremeyeceğiniz veya indirmemeniz gerektiği anlamına gelmez. Geliştirici önizleminin sınırlamalarını (hatalar, eksik özellikler ve uygulama uyumsuzluğu gibi) anladığınız sürece ve manuel flaş ile kurulumu nasıl yapacağınızı bildiğiniz sürece, Android 15'i şu anda deneyimleyebilirsiniz.

Eğer yazılım sorunlarıyla uğraşmak istemiyorsanız veya kurulumla ilgilenmek istemiyorsanız, Google'ın Nisan ve Mayıs aylarında Android beta programına kayıt açmasını bekleyebilir veya daha stabil bir sürümü elde etmek için Haziran ve Temmuz aylarını bekleyebilirsiniz. Android 15'in tüm Android kullanıcıları için tasarlanmış son sürümünün, sonbaharda piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Google, geliştiricilere ve yaratıcılara kamera donanımı üzerinde daha hassas kontrol sağlayarak, premium donanım özelliklerinden, Pixel kamerasından, GPU'lar ve yapay zeka işleme biriminden daha iyi faydalanmalarına yardımcı olacak. Bu genişletilmiş kontroller, kamera önizlemesinin parlaklığını artırma, flaş gücünü ayarlama, USB üzerinden MIDI 2.0 cihazlarına bağlanma gibi işlevlere olanak tanıyor.

Android 15'in bu ilk geliştirici önizlemesi aynı zamanda geliştiricilere, performansı ağırlaştıran ve grafik yoğun uygulamaları ve oyunları optimize etmelerine yardımcı olacak, geliştirilmiş Android Dynamic Performance Framework üzerinden ısı ve işlem gücü yönetim araçları da sunuyor.

Google, Android 15'i kullanan herkesin geri bildirimine dayanarak, daha fazla özellik ekleyip geliştirmeye devam edecektir.

Android 15 geliştirici önizlemesini hangi telefonlar destekliyor?

Google genellikle erken geliştirici önizlemelerini sadece kendi cihazlarında yayınlıyor ve Android 15 için durum aynı. Şu anda, Android 15'i aşağıdaki Google Pixel telefonları ve tabletlerinde indirebilirsiniz:

Pixel 6

Pixel 6 Pro

Windows 10'u diriltecek hamle! Yapay zeka asistanı Copilot yolda! Windows 10'u diriltecek hamle! Yapay zeka asistanı Copilot yolda!

Pixel 7

Pixel 7 Pro

Pixel 8

Pixel 8 Pro

Pixel Fold

Editör: Enes Sapmaz