OpenAI, sesli sohbet özelliğini ilk olarak Eylül ayında Android ve iOS platformlarına tanıttı ve bu özelliği başlangıçta yalnızca Plus ve Enterprise abonelerine sunmuştu. Ancak şirket, ilerleyen zamanlarda bu özelliği diğer kullanıcı gruplarına da açma sözü vermişti. Şimdi ise, OpenAI'nin ortak kurucularından biri olan Greg Brockman, sesli sohbetlerin ChatGPT üzerinde mobil cihazlarda ücretsiz kullanıcılara yönelik olarak sunulmaya başladığını duyurdu.

chatgpt iş-1

Grok, yeni güncellemeyle kodlama özelliği alıyor! Grok, yeni güncellemeyle kodlama özelliği alıyor!

Şirket, sesli sohbet özelliğini tanıttığında, "sadece birkaç saniyelik gerçek konuşmadan gerçekçi sentetik sesler oluşturma" yeteneğinin yeni riskler oluşturabileceğini kabul etmişti. Bu, kötü niyetli kişilere kamu figürlerini veya istedikleri herhangi bir kişiyi taklit etme olasılığını doğurabilirdi. Bu nedenle, OpenAI, ChatGPT'nin ses özelliğinin odak noktasını konuşmalara verdi. Bu özellik, metin ve birkaç saniyelik örnek konuşmadan "insan gibi ses" üretebilen bir metinden ses modeli tarafından destekleniyor. OpenAI, bu yetenek için ses aktörleri ile çalıştı ve kullanıcıların beş farklı ses arasından seçim yapma imkanı sunuyor.

Şu anda, sesli sohbet özelliğine erişim sağlayamadık, bu da özelliğin herkesin hesabına ulaşmadan önce bir süre alabileceğini gösteriyor. Kullanıcıların buna erişim sağlamak için önce etkinleştirmeleri gerekip gerekmediği tam olarak net değil, ancak sesli sohbetler tanıtıldığında ücretli abonelerin, Ayarlar'a gidip Yeni Özelliklere gitmeleri gerekiyordu.

Brockman, özelliğin geniş çapta kullanıma sunulmasını, OpenAI'in Başkanı olarak koltuğunu bıraktıktan sonra duyurdu. Kendisi, şirketin yönetim kurulu Sam Altman'ı CEO olarak görevden alınca istifa etti ve bu durum, üst düzey personelin protesto istifalarına ve geri kalan çalışanların onun yeniden göreve alınmaması halinde istifa tehditlerine yol açtı. Haberin ardından OpenAI, Altman ve Brockman'ın görevlerine geri döneceklerini ve görevlerine geri döneceklerini duyurdu.

Editör: Enes Sapmaz