Microsoft'un 14. Ability Zirvesi'nde, yardımcı ürün portföyündeki gelişmeler ve işbirlikleri öne çıkıyor. Özellikle, Azure AI etrafındaki yenilikler, dün duyurulan yapay zeka destekli ses açıklamaları ve engelli geliştiricilere daha iyi makine öğrenimi uygulamaları oluşturmalarına olanak tanıyan Azure AI stüdyosu gibi özellikleri içeriyor. Görme engelliler için olan Seeing AI aracındaki yeni güncellemeler ve daha fazla dil seçeneği ile zenginleştirilmiş açıklamalar da dikkat çekiyor.

Firma, "Speak For Me" adlı yeni özelliğini tanıtarak, ALS ve diğer konuşma engelleri olan bireylere özel sinir ağı sesleri kullanarak iletişim kurma imkanı sunacak. Bu projede, ALS konusundaki kar amacı gütmeyen Team Gleason gibi ortaklarla uzun süredir çalışıldı. Microsoft, bu teknolojiyi olumlu amaçlar için kullanma taahhüdünde bulunarak, özelliği yılın ilerleyen dönemlerinde kullanıma sunmayı planlıyor.

Microsoft-1

Erişilebilirlik konusundaki önemli güncellemelerden biri, Copilot'un yeni erişilebilirlik becerileriyle kullanıcıların yardımcı araçları başlatmasına izin vermesi. Bu ay içinde Insider önizlemesine sunulacak olan Erişilebilirlik Asistanı özelliği de, Word gibi M365 uygulamalarında kullanıma sunulacak ve yakında Outlook ve PowerPoint'e eklenecek.

Meta Quest kullanıcıları, Microsoft Office uygulamalarını kullanabilecek! Meta Quest kullanıcıları, Microsoft Office uygulamalarını kullanabilecek!

Microsoft ayrıca, Mental Health America ile işbirliği yaparak oluşturulan bir Mental Sağlık araç takımını içeren dört yeni oyun kitabını duyuruyor. Bu kitaplar, ürün geliştiricilere zihinsel sağlık durumlarını destekleyen deneyimler oluşturmak için ipuçları sunuyor.

Microsoft'un baş erişilebilirlik yetkilisi Jenny Lay-Flurrie, generatif yapay zeka (AI) konusundaki düşüncelerini paylaşarak, "Sorumlu AI, erişilebilir AI'dir" diyor. Generatif AI'nın, engelli bireylerin daha üretken olmalarına ve teknolojiyi daha etkili bir şekilde kullanmalarına olanak sağlayabileceğini belirtiyor.

Zirve kapsamında, oyuncu Michelle Williams ve Microsoft çalışanı Katy Jo Wright gibi konuşmacılar, zihinsel sağlık ve kronik Lyme hastalığıyla yaşama deneyimlerini paylaşacaklar. Ayrıca, Amsterdam Rijksmusem'in, kör veya düşük görme engelli ziyaretçilere sanat eserleri için Azure AI'nın bilgisayar görüsü ve generatif AI'ı kullanarak sağladığı resim açıklamalarını paylaşacak.

Editör: Enes Sapmaz