Musk'ın şirketi xAI tarafından geliştirilen Grok-1.5, "geliştirilmiş yetenekler ve akıl yürütme" özellikleriyle erken testçilere sunuldu ve uzun bağlamları işleyebilme yeteneğiyle dikkat çekiyor. Şirket, bu güncellemeyle Grok'un GPT-4, Gemini Pro 1.5 ve Claude 3 Opus gibi rakiplerine karşı rekabet gücünü artırdığını iddia ediyor.

Grok-1.5'in performansı incelendiğinde, önceki versiyona kıyasla büyük bir ilerleme kaydettiği görülüyor. Matematik alanında yapılan testlerde skorunu iki katına çıkaran Grok-1.5, kodlama ve matematik problemlerini çözmede önemli ölçüde başarı sağladı. Özellikle, kodlama testlerinde rakiplerini geride bırakarak dikkat çeken bir performans sergilediği belirtiliyor.

Google, Android 15'in ilk versiyonunu kullanıma sundu! Google, Android 15'in ilk versiyonunu kullanıma sundu!

Grok-1.5'in en dikkat çeken özelliklerinden biri de uzun bağlamları işleyebilme yeteneği. Artık 128K belirteçlik uzun bağlamları işleyebilen Grok, bu sayede daha kapsamlı veri analizi yapabiliyor ve daha karmaşık problemleri çözebiliyor.

Şu anda, Grok sadece X platformunun daha üst düzey Premium+ abonelerine sunulmuş durumda. Ancak Elon Musk'ın yakın zamanda bu hizmeti normal Premium kullanıcılarına açacağı sözü, daha geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşacağına işaret ediyor.

Editör: Enes Sapmaz