WhatsApp için iki yeni kullanıma sunulmaya hazırlanılıyor. Mark Zuckerberg, bu hafta içinde linkle (bağlantıyla) aramaya katılma özelliğini kullanıma sunacaklarını ve yakın zamanda da  32 kişiye kadar güvenli şifreli görüntülü aramayı kullanıma sunacaklarını belirtti.

202209270211187396

Twitter'da genel af ilan edildi: Elon Musk, yasaklanan hesapları tekrar açıyor! Twitter'da genel af ilan edildi: Elon Musk, yasaklanan hesapları tekrar açıyor!

Meta'nın sahibi olduğu WhatsApp, kullanıcı deneyimini artırmak için birçok yeni özellik üzerinde çalışıyor. Bunlardan ikisini Meta CEO'su Mark Zuckerberg bizzat kendi Facebook hesabı üzerinden takipçileriyle paylaştı. 

WhatsApp arama bağlantıları (linkleri) nedir? Nasıl kullanılacak?

Dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, yeni güncelleme ile özellikle iş için WhatsApp'ı kullanan insanlara büyük bir kolaylık sağlayacak. Şirketin CEO’su Mark Zuckerberg'in yaptığı paylaşıma göre bu hafta içerisinde WhatsApp, sesli ve görüntülü görüşmelere linkle katılma özelliğini kullanıma sunuyor. Bu özellik sayesinde Zoom ve Google Meet gibi toplantı uygulamalarından aşina olduğumuz bir linki(bağlantıyı) kullanarak o görüşmeye katılabilme özelliği artık WhatsApp'a geliyor. Özelliğin bu hafta içerisinde yayınlnacağı belirtiliyor.

whatsapp_calls_1200x768

32 kişiye kadar görüntülü arama

Mark Zuckerberg'in müjdesini verdiği diğer bir özellik ise WhatsApp'ta artık 32 kişiye kadar görüntülü görüşmeler yapılabilecek olmasıydı. 

Bu özellik öncesinde en fazla 8 kişiyle görüntülü görüşme yapılabilen WhatsApp'ta artık 32 katılımcıyla görüntülü görüşmeler gerçekleştirilebilecek. Bu özelliğin henüz test aşamasında olduğunu beirten CEO, çıkış tarihi ile ilgili net bilgi vermedi ancak çok yakın zamanda yayınlanması oldukça muhtemel. 

Bu özellik de tıpkı diğer özellik gibi şirket toplantıları ve çalışan insanlar için oldukça önemli. Artık WhatsApp üzerinden geniş çaplı toplantılar yapılabilecek. 

WhatsApp'a birçok yeni özellik daha geliyor

WhatsApp'ın beta sürümlerinde, uygulamaya gelecek birçok yeni özellik ortaya çıktı. Bunlardan bazıları şöyle:

  • Kendi avatarımızı oluşturabileceğiz

Artık WhatsApp'ta bize benzeyen avatarlar oluşturabileceğiz. Bunları hem profil fotoğrafı hem de sticker olarak kullanabileceğiz.

2022-09-22 09_13_03-Window

  • Arama filtresi

WhatsApp'ın 2.22.16.14 kodlu Android beta sürümünde yeni bir filtreleme seçeneği de karşımıza çıkıyor. Bu özellik ile okunmamış mesajların olduğu sohbetleri filtreleyebileceğiz. 

  • Ekran görüntüsü alma engellenebilecek

Mark Zuckerberg'in açıkladığı özelliğe göre bundan böyle  sadece tek seferlik fotoğraf ve videolar için ekran görüntüsü alma özelliği engellenebilecek. Bu sayede bir kişiye attığınız tek seferlik fotoğraf ve videonun başkasının eline geçmesi mümkün olmayacak.