Snapchat'ten durumu kurtaracak yeni özellik! Snapchat'ten durumu kurtaracak yeni özellik!

Bu önlem, reklamları kesmeden videoları izlemek isteyen kullanıcıları hedefliyor. YouTube'un bu kararı, içerik oluşturucuların reklam gelirlerinden mahrum kalmasını önlemek amacıyla alındı.

Kullanıcılar, reklam engelleyici mobil uygulamalar kullandıklarında, videoların yüklenmesinde gecikmeler veya "Bu içerik bu uygulamada mevcut değil" şeklinde hata mesajları ile karşılaşabilirler. YouTube, bu uygulamaların kullanımını önlemek için izleyicilere reklamsız izleme deneyimi sunan YouTube Premium'a abone olmalarını öneriyor. YouTube Premium'un aylık ücreti 14 dolar.

Kasım ayında YouTube, reklam engelleyici kullanan izleyicilere reklamları kabul etmeleri veya reklamsız bir deneyim için YouTube Premium'u tercih etmeleri konusunda uyarılar yapmaya başlamıştı. Reklam engelleyici etkin olan izleyicilere belirli sayıda video izleme hakkı tanınırken, daha sonra videoların yüklenmesi engelleniyordu.

Google, reklam engelleyicilerle optimal olmayan bir izleme deneyimi yaşanabileceğini de kabul ediyor ve bu durumun daha uzun video yükleme süreleri gibi sorunlara neden olabileceğini belirtiyor.

Editör: Enes Sapmaz