Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından Instagram yeni bir döneme giriyor. Artık Instagram’da 0,99 dolardan 99,99 dolar arasında değişen fiyatlarla ücretli abonelik sistemi resmen başladı.

Insatgram abonelikleri ne işe yarıyor?

Son olarak 2021 Kasım ayında App Store’da “Subscriptions” (Abonelikler) ismiyle karşımıza çıkan bu yeni sistem ile içerik üreticileri canlı yayınlarından ve hikayelerinden para kazanabilecek. İçerik üreticileri seçtikleri canlı yayınları abonelere özel yapabiliyor ve sadece ücretli abone olan kullanıcılar takip edebiliyor.

 

ABD’de kullanıma açıldı

Meta’nın sahibi olduğu Instagram, “ücretli abonelik” özelliği kapsamında ABD’deki 10 içerik üreticisine bu özelliği verdi. Bu isimler şöyle:

@alanchikinchow, @sedona._, @alizakelly, @kelseylynncook, @elliottnorris, @jordanchiles, @jackjerry, @bunnymichael, @donalleniii ve @lonnieiiv

Instagram abonelik fiyatları

Yeni abonelik sisteminde fiyatları içerik üreticileri belirleyecek. Instagram, içerik üreticilerine 0.99 dolardan 99.99 dolara kadar sekiz farklı fiyat imkânı tanıyor. Başlangıçta bu fiyatların içerik üreticileri tarafından en düşük seviyede tutulması bekleniyor. İçerik üretici hesabındaki öne çıkanlar bölümüne kaydettiği hikayeleri ve canlı yayınları abonelik kapsamına sokabilecek. Ayrıca yine abonelere özel anketler ve soru-cevap oturumları gibi etkinlikler de yayınlayabilecek.
Instagram’ın Türkiye için yerel bir fiyatlandırma sunup sunmayacağı henüz bilinmiyor.

Abonelerin bir artısı da içerik üreticilerine attıkların mesajlarda gelen kutusunda öne çıkabilecek ve yorumlarda daha üstte olabilecek. Ayrıca abone olduklarını gösteren bir de rozete sahip olacaklar.

Instagram pay almayacak

Instagram aboneliklerinde Android ve iOS’taki yerleşik ödeme altyapısı kullanılacak. Meta bu abonelik gelirlerinden pay almayacak. Instagram’ın Ürün Eş Başkanı Ashley Yuki konuyla ilgili açıklamasında ana hedeflerinin, içerik üreticilerin geçimini sağlamasına yardımcı olmak olduğunu belirtti. Mümkün olan her yerde para kazanma modeli oluşturmaya çalıştıklarını belirten Ashley Yuki, en az 2023’e kadar içerik üreticilerden gelir payı almayacaklarını ifade etti.

OKUYUN  Facebook, WhatsApp ve Instagram'ın çökme nedeni açıklandı! Bilgiler çalındı mı?

Öte yandan Meta CEO’su Mark Zuckerberg de yeni özelliği Facebook profilinden duyurdu. Zuckerberg, yaratıcı işler yaparak geçimini sağlamaya çalışan içerik üreticilere fayda sağlayacak yeni araçlar geliştirmeye devam edeceklerini belirtti.

Takipçi gizleme özelliği de yolda

Instagram, mavi tiki olan yani doğrulanmış hesaplar için yeni bir özellik üzerinde çalışıyor. Geliştirici Alessandro Paluzzi’nin ortaya çıkardığı görüntülere göre, doğrulanmış hesaplar artık takipçi sayısının başkaları tarafından görünmesini engelleyebilecek.

Yeni özellik ile mavi tiki olan kullanıcı, takipçilerini kendisine özel yapabilecek. Bu özellik aktif edildiğinde, Instagram, ilgili hesabın “Takipçiler” sekmesini gizli hale getirecek. Hesabın kendisi dışında başka biri takipçileri görüntülemeye çalıştığında, “Takipçileri yalnızca …. kullanıcısı görüntüleyebilir” uyarısı çıkacak.

Alessandro Paluzzi’nin paylaştığı bilgiye göre Instagram, sadece 4000+ takipçiye sahip doğrulanmış işletme hesaplarının takipçilerini kısıtlamasına izin verecek. Eğer takipçi sayınız 4000’den düşükse, mavi tikiniz yoksa ve işletme hesabı kullanmıyorsanız “Takipçiler” bölümü eskisi gibi herkese açık olacak.