Yeni ekran kartları GeForce RTX 4080 ve RTX 4090 serisini tanıtan Nvidia, fiyatları nedeniyle büyük tepki çekmişti. Son yapılan açıklama ise oyuncuları daha da üzecek cinsten.

Bir soru-Cevap oturumu sırasında konuşan Nvidia CEO'su Jensen Huang, RTX 40-Serisi fiyatlandırmasıyla ilgili sorulara yanıt verdi. Bu yanıtlar hiç beklediğimiz gibi değil.

"Ekran kartı fiyatlarının düşeceği fikri geçmişte kaldı"

Nvidia, GeForce RTX 4090, RTX 4080 16GB ve RTX 4080 12GB'yi daha yeni duyurdu. Ancak bu kartların gücünden daha çok insanlar fiyatlarıyla ilgili konuşuyor.  RTX 4090, 1.599 $ fiyat etiketi ile gelecek, ardından RTX 4080 16GB için 1.199 $ ve RTX 4080 12GB için 899 $ takip edecek. Türkiye'de ise fiyatlar 37 bin TL'den başlıyor ve 43 bin TL'ye kadar ulaşıyor.

Soru-Cevap oturumu sırasında Jensen Huang'a GPU fiyatları soruldu. Nvidia CEO'sunun cevabı ise oldukça netti:

"Çip fiyatlarının (Yani ekran kartı fiyatlarının) düşeceği fikri artık geçmişte kaldı. Aldığınız bir gofret bile bugün daha pahalı. Buna alışmanız gerekiyor."

Tam 7200 MHz hızında DDR5 bellekler geliyor! Tam 7200 MHz hızında DDR5 bellekler geliyor!

NVIDIA-GeForce-RTX-4080-Graphics-Card

Moore Yasası'nın geride kaldığını söyleyen Nvidia CEO'su, oyuncuları üzen ancak gerçekçi bir cevap verdi. 

Moore Yasası'nı özetlemek gerekirse: Her 18 ayda, bir tümleşik devre üzerine yerleştirilebilecek bileşen sayısı iki katına çıkarken, üretim maliyetleri aynı kalır, hatta düşme eğilimi gösterir. Yani kısaca, eğer paranızı saklarsanız 18 ay sonra bugün alacağımız bilgisayardan 2 kat daha güçlü (işlemci açısından) bir bilgisayar alabilirsiniz.

"RTX 3080 hala çok güçlü bir kart"

Nvidia’nın başındaki isim, ekran kartı fiyatlarının yükselmesini bileşenlerin artan maliyetlerine ve ek gücün yavaşlamasına bağlıyor. Nvidia, fiyat noktasına ve genel iyileştirmelere odaklanıyor. Nvidia, en azından yurt dışında ekran kart fiyatlarını nesiller arası çok yükseltmiyor, hemen hemen aynı seviyede tutuyor ancak performans noktasında muazzam geliştirmeler söz konusu. Yeni ekran kartları tanıtıldığında elindekinin eskidiğini düşünen kullanıcılara hitaben Nvidia sözcüsü, “3080 ekran kartı hala çok değerli, uzun süre de geçerliliğini koruyacak” diyor.