Yeni Zelanda’da bulunan yeni bir wētā böceğine Başbakan Jacinda Ardern’in adı verildi. Bunun nedeni, özelliklerinin Andern’i anımsatması ve renginin İşçi Partisi’nin kırmızısını anımsatması.

İşçi kırmızısını anımsatan bir renge sahip olan böceğe “Hemiandrus jacinda” adı verilmiş.

Massey Üniversitesi’nde evrimsel ekoloji profesörü olan Steven Trewick, böceğe “Arden benzeri özelliklere sahip” olduğu için bu ismi verdiklerini açıkladı.

“İkisi de Yeni Zelanda için çok önemli”

Trewick böceği “güzel ve sıradışı bir tür” olarak nitelendirdi ve böcek ile başbakan arasındaki benzerliği şöyle açıkladı: “Her ikisi de Yeni Zelanda için çok önemlidir.”

Başbakan Başbakanlıktan bir sözcü, Ardern’in bunun farkında olduğunu ve “onur duyduğunu” söyledi. Sözcü, Ardern’lerin daha önce Suudi Arabistan’da keşfedilmiş olan böcek, yosun ve karınca türlerine de Ardern’in isminin verildiğini hatırlattı.

Hemiandrus jacinda’nın, ülkenin kuzeyindeki yerel bir ormandaki diğer wētā böceklerinden daha büyük ve daha canlı renkli olduğu belirtildi. Yeni keşfi duyuran bilimsel dergi Zootaxa’da böcek “nispeten büyük, uzun kollu, parlak ve çoğunlukla turuncu-kırmızı renkli” olarak tanımlanmış. 100’den fazla çeşidi bulunan wētā türü, ağaçlarda, mağaralarda, çalılıklarda ve bazen banliyö bahçelerinde yaşar. Hemiandrus grubunun tüm üyeleri gibi Jacinda da geceleri avlanır.

OKUYUN  Android'de APK devri sona eriyor! Nedir bu AAB?