Türkiye’de trafiğe kayıtlı olan arabaların yaş ortalaması ortaya çıktı. Ortaya çıkan verilere göre Türkiye’de vatandaşların kullandığı araçların yaş ortalamasının oldukça yüksek olduğu görüldü: 14,2

Türkiye’de artık bir araba sahibi olmak oldukça zor. Tedarik sıkıntıları, ikinci el otomobil piyasasındaki çılgın yükseliş, dolar kuru ve çok yüksek vergiler artık bir araba sahibi olmayı hayal haline getirdi. Peki son zamanlarda çokça duyduğumuz “Herkesin altında son model araba var” lafı ne kadar doğru? Hemen söyleyelim: Doğru değil.

Türkiye’deki otomotiv sektörü ile ilgili önemli bilgiler paylaşan Gazeteci Emre Özpeynirci, yine önemli bir veriyi paylaştı. Türkiye’de trafiğe kayıtlı olan araçların kaç ortalama kaç yıllık olduğunu gösteren tabloyu Twitter’da paylaşan Özpeynirci, ne kadar yaşlı otomobillere bindiğimizi ortaya çıkardı. Öyle ki, trafikteki kayıtlı araçların 24 milyondan fazlasının yaş ortalaması 14,2. Otomobil bazında baktığımızda da bu sayı çok fazla değişmiyor ve 13,2’de kalıyor. Tabi ki bunlar sadece kayıtlı olanlar.

Her geçen gün araç sahibi olmanın zorlaştığı Türkiye’de bu durumun etkilerini de listeyi yıllara göre incelediğimizde görüyoruz. Her yıl otomobil yaş ortalamasının yükseldiği listede 2013 yılında trafiğe kayıtlı olan 9 milyon 283 bin 932 otomobilin yaş ortalaması 11,8’di. Bu sayı neredeyse her yıl yükselerek (2016 hariç) 13,2’ye kadar çıkmış. Yani öyle denildiği gibi “Herkesin altında son model araba” yok.

Otomobillere bir de kamyon, vinç, traktör gibi araçlar eklendiğinde yaş ortalaması daha da artıyor. Trafikteki toplam araçların yaş ortalaması 14,2 yıla yükselmiş durumda. 7 yıl önce, yani 2013 yılında piyasadaki 17 milyon 940 bin civarı aracın yaş ortalaması ise 12,3’tü.

Araç bolluğu olan Türkiye’de maalesef araçların niteliği pek iç açıcı değil.

OKUYUN  Marmara Denizi için daha kötü günler geliyor! Sorun müsilajdan daha fazlası...