Instagram, bugünden itibaren hafta boyunca kullanıcılara aşamalı olarak vereceği birçok yeni özelliği duyurdu. Yeni gelen özellikler uygulamanın ana sayfasına ve Reels bölününe oldukça güzel değişiklikler getiriyor.

Instagram’da artık kullanıcıların birlikte işbirliği yapmasına, bağış toplamasına ve Reels tarafında müzikleri daha kolay kullanabilmesine izin verecek.

İş birliğiyle gönderi

Bugünden itibaren Instagram kullanıcıları “Collabs” özeliğiyle tanışacak. Bu özellik sayesinde gönderilerinize dahil etmek istediğiniz insanları artık etiketlemek dışında bir yolunuz daha olacak. Klasik ana sayfa gönderisi ya da Reels gönderisi paylaşırken, gönderide emeği geçen ya da durumla ilgili kişileri seçerek “iş birliği” için istek atabileceksiniz. Böylece tek bir gönderinin iki ortak sahibi olacak.

Tarayıcıdan gönderi paylaşma

Çok uzun zamandır beklenen özellik sonunda geldi. Artık masaüstünde tarayıcınızdan girip gönül rahatlığıyla gönderi paylaşabileceksiniz. Perşembe günü bu özellik tüm kullanıcılara sunulacak.

Bağış butonu

Uygulamanın “oluştur” menüsüne yeni bir buton eklenecek. Bu buton ile bağış toplama özelliğini kullanabileceksiniz. Bağış özelliği zaten Instagram’da vardı, özellikle Türkiye’deki orman yangınları nedeniyle bu yaz bu özelliği kullanarak oluşturulan birçok kampanyayı gördük. Ancak bu sefer gönderi oluşturduğumuz bölümde bir bağış kampanyası butonu olacağından bu işlevin kontrolü oldukça kolaylaşmış olacak.

2 yeni müzik efekti

TikTok benzeri videolar oluşturmaya yarayan Instagram aracı Reels’e 2 yeni efekt getirilecek. Superbeat akıllı bir şekilde gönderiye müzikle uyumlu efektler eklerken Dynamic Lyrics, şarkı sözlerini şarkı ritmine uygun şekilde ve 3 boyutlu olarak ekrana yansıtacak.

Uygulamadaki yenilikler aşamalı olarak tüm kullanıcılara dağıtılıyor. Bu yüzden herkese aynı anda gelmeyebilir. Her cihaza ulaşması birkaç gün daha sürebilir.

OKUYUN  Motosikletiniz iPhone kameranızı bozabilir! Apple'dan kullanıcılara uyarı...