NVIDIA'nın yeni amiral gemisi ekran kartı RTX 4090 çıkışından çok uzun süre geçmeden, yanmış/erimiş bağlantı kablolarıyla gündeme gelmişti. İntertnet üzerinde birçok eriyen kablo olayı paylaşışlmış, teknoloji portalları ise bunun nedenini öğrenmek için binbir türlü test yapmıştı. Olayla ilgili uzun süredir açıklama beklenen NVIDIA cephesi de sonunda sessizliğini bozdu. Fakat yeşiller, çözüm üretmektense kullanıcıları suçlamyı tercih etti.

NVIDIA cephesinden gelen açıklama, kullanıcıları hiç memnun etmedi ve bu tartışma daha uzun süre devam edecek gibi duruyor. Çünkü destek makalesi yayımlayan firma, üstü kapalı bir şekilde kullanıcıları kabloları doğru takamamakla suçladı.

NVIDIA, piksel piksel videoların bile kalitesini arttıracak yeni yapaz zeka teknolojisini tanıttı NVIDIA, piksel piksel videoların bile kalitesini arttıracak yeni yapaz zeka teknolojisini tanıttı

İşte NVIDIA'dan yapılan açıklama:

b49bbae9adf336a49425a2ba6aedb004f3a68970

“Raporları aktif şekilde inceliyoruz. Küresel çapta 50 civarında vakanın farkındayız. 

Bugüne kadarki bulgularımız, konnektörlerin grafik kartlarına tamamen takılmamış olmasının genel bir sorun olduğunu öne sürüyor. Bağlantının güvenli olduğundan emin olmak için kartı anakart üzerine yerleştirmeden önce güç bağlantısını grafik kartına sıkı ve eşit şekilde takıldığından emin olun.

Ekran kartına güç verilmeden önce bağlantının güvenli olduğundan emin olmanın ek yollarını araştırıyoruz. 

NVIDIA ve iş ortaklarımız, kullanılan kablo veya karttan bağımsız olarak müşterilerimizi desteklemeye ve hızlandırılmış bir RMA süreci sağlamaya kararlıdır.”

Neler yaşanmıştı?

NVIDIA’nın RTX 4000 serisiyle birlike 12VHPWR adı verilen, ATX 3.0 güç kaynaklarıyla uyumlu 16-pin konvektör yapısına geçiş yaptı. 

Şu anda kullanılan güç kaynakları bu tip konnektörlere destek sunmuyor. Bu yüzden üreticiler yeni nesil ekran kartlarıyla birlikte adaptör gönderiyor. Bu 16-pin bağlantı noktasıyla alakalı önemli sorunlar ortaya çıkmaya başladı. Birçok kullanıcı güç 16-Pin konnektörünün yanması problemiyle karşı karşıya.