Apple yine yapacağını yaptı ve iPhone 13’ü oldukça ilgi çekici kamera özellikleriyle piyasaya sürdü. Türkiye şartlarında bir akıllı telefon almanın ne kadar zor olduğunu düşününce, eski telefonunuzu yenilemenin daha mantıklı olabileceği durumlar olabilir.

Peki eski iPhone ya da Android telefonunuzu biraz daha hayata döndürmek için neler yapabilirsiniz?

1- Bataryasını değiştirin

Telefonunuz 1-2 yaşını geçtiyse muhtemelen il günkü gibi uzun batarya süreleri almıyor olabilirsiniz. Yeni bir pil sizin için en iyi fiyat-performans tercihlerinden olabilir.

Özellikle iPhone’lar, bataryaları çok eskidiğinde otomatik olarak kendini yavaşlatır. Bunun nedeni ise işletim sisteminin, telefonun aniden kapanmasını önemlemek için performansı azaltmasıdır. Yeni bir batarya denemenizi tavsiye ederiz.

2- Depolama alanınızı temizleyin

Telefonunuzda ne kadar veri varsa telefon o kadar yavaş çalışır. Bu nedenle Arada bir temizlik yapmayı ihmal etmeyin.

Bugünlerde hem Android hem de iOS, cihazınızda en fazla depolama alanını neyin kapladığını görmeyi kolaylaştırıyor. iOS’ta Ayarlar > Genel > iPhone Depolama’ya gidin ; Android’de Ayarlar > Depolama’ya gidin . Her iki sistem de yer açmak için büyük dosyaları silmek için ipuçları sunar.

3- Şarj girişini temizleyin

Telefonunuzun zaman zaman şarj sırasında delirdiğini, ya da hiç şarj olmadığını fark ederseniz, hemen koşup yeni bir telefon satın almaya çalışmayın. Bunun yerine şarj giriş portunu temizlemeyi deneyin. Telefonunuz cebinizdeyken içerisine birçok madde sıkışmış olabilir. İnce bir tel parçasıyla şarj girişindeki pislikleri temizleyin. Ama dikkatli olun çünkü şarj girişi oldukça hassar bir noktadır. Buradaki parçalara zarar vermek geri dönüşü olmayan zararlara neden olabilir.

4- Yeni bir kılıf(case) alın

Yeni bir telefonun çekiciliğinin önemli kısmı yeni bir görünümdür. Bu yüzden eski telefonunuza yeni ve farklı tasarımlar sağlayacak şık bir hava katmak için belki bir deri kılıf ya da renki bir plastik koruyucu kapak alabilirsiniz.

OKUYUN  Apple katlanabilir iPhone için hazırlanıyor!

5- Ekranınızı veya ekran koruyucunuzu değiştirin

Eskimiş ve çizilmiş -belki de kırılmış- ekranınızı bir kenara atın ve yenisiyle değiştirin. Evet bu biraz pahalı olabilir ancak çizik ve kırık bir telefon kullanmak ve yeni bir telefona tonlarca para vermekten daha mantıklı olabilir.

6- Duvar kağıdınızı değiştirin

Telefonunuza her baktığınızda, muhtemelen aynı Kilit Ekranı duvar kağıdına bakıyorsunuzdur. Bundan sıkıldıysanız, yenilik size iyi gelebilir.

Özellikle canlı duvar kağıtları yeni bir telefon almışsınız hissi verebilir. Biraz kurcalamanızda fayda var.

7- Uygulama ve Widget düzenlerinizi değiştirin

Her ne kadar alıştığınız olsa bile sürekli aynı düzeni kullanmak sizi sıkabilir. Bu yüzden özellikle Android telefonlarınızda widgetlar, temalar vb. uygulamalarla yenilikler oluşturabilirsiniz.

8- Üçüncü parti uygulamalarla özellikler ekleyin

Yeni bir telefon, yeni özellikler demektir. Ve bu heyecan verici seçeneklerden bazıları gerçekten yalnızca yeni cihazlarda mevcut olsa da (120 Hz ekranlar gibi), bazı yenilikler üçüncü parti yazılımlarla da ekleyebilirsiniz. Telefonunuzda Portre modu yoksa, arka planı sizin için mutlu bir şekilde bulanıklaştıracak herhangi bir uygulama bulabilirsiniz örneğin.

Uygulama mağazasını altüst etmenin vakti geldi.