Beeper platformunun tamamıyla sorun yaşaması, iPhone üreticisinin iMessage çözümlerini kapatmış olabileceği spekülasyonlarına neden oldu. Bu sabah saatlerine kadar Beeper Mini, sosyal medyada sorunu çözmek ve hizmeti tekrar sağlamak üzerinde çalıştığını belirtse de, Apple'ın bugünkü açıklaması, bu çabaların boşa gitme olasılığını ortaya koyuyor.

Apple, "Kullanıcılarımızı koruma adına fake kimlik bilgilerini kullanarak iMessage'e erişim sağlayan teknikleri engelledik" açıklamasını yaparak, bu tür tekniklerin kullanıcı güvenliği ve gizliliği için önemli riskler oluşturduğunu vurguladı. Bu riskler arasında metadata maruziyeti ve istenmeyen mesajlar, spam ve dolandırıcılık saldırılarına yol açma potansiyeli bulunmaktadır. Apple, gelecekte kullanıcıları korumak amacıyla güncellemeler yapmaya devam edeceğini belirtti.

imessage

App Store müjdeyi verdi: Retro oyun konsolları iPhone'lara geliyor... App Store müjdeyi verdi: Retro oyun konsolları iPhone'lara geliyor...

Apple, herhangi bir uygulamayı ismen belirtmese de, Beeper Mini'nin lansman zamanlaması ve yaşadığı sorunlar göz önüne alındığında, bahsedilen tekniklerin bu platform tarafından kullanıldığı düşünülmekte. Beeper Mini'nin yöntemi, kullanıcı metinlerini Apple'ın sunucularına ileterek ardından hedef alınan alıcılara ulaştırıyordu ve bu strateji lise öğrencisi tarafından geliştirilmişti. İlginç bir şekilde, mesaj gönderenlerin Beeper Mini aracılığıyla iMessage'a erişim için Apple ID'ye dahi ihtiyaç duymadığı, ancak uygulamanın her iki işletim sistemi arasındaki konuşmalar için uçtan uca şifreleme sunduğu belirtildi.

Editör: Enes Sapmaz