Mars’ın yüzeyine uzaydan bir kaya düşerse, nasıl bir ses çıkar? NASA’nın InSight iniş aracının verilerine göre bu ses “blop!” şeklinde. Cihazın üzerinde bulunan sismometre, 2020 ve 2021’de Mars’a düşen bir dizi meteorit kaydetti. Bu kayıtlar, Nature Geoscience dergisinde yayınlandı. Bilim insanları makalede, “Bu hem 2018’den beri uzay aracının sismometreleri ile tespit edilen ilk çarpmalar oldu hem de ilk defa Mars’ta hem sismik hem akustik dalgaları kaydetmiş olduk” diyor.

Bakterilerin yeni bir özelliği keşfedildi: Hafıza! Bakterilerin yeni bir özelliği keşfedildi: Hafıza!

En büyük tespit, 6 Eylül 2021’de gerçekleştirildi. InSight, Mars yüzeyine düşen ve en az üç parçaya ayrılan bir kaya tespit etti. Bu üçü de Mars yüzeyinde krater şeklinde birer iz bıraktı. NASA’nın yörünge aracı Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) çarpma noktalarını kontrol etti ve kraterleri tespit etti. Böylece sismometreler tarafından “duyulan ses dalgalarının" kaynakları belirlenmiş oldu.

NASA-JPL InSight’ın 2021 eylül ayında yaptığı bu tespiti bir video ile kamuoyuyla paylaştı. Videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz, çarpma sesini duymak için hoparlörlerinizin sesini iyice açmanız gerekiyor: