Bilim insanları, tardigrat ve insan hücrelerini birleştirdiler! Bilim insanları, tardigrat ve insan hücrelerini birleştirdiler!

Bahar 2025'te başlayacak olan bu görevde seçilen dört kişi,  3D yazıcı ile üretilmiş özel bir evde yaşayacak. Başvurular, CHAPEA web sitesi üzerinden 2 Nisan'a kadar alınacak. Hem heyecan verici bir deneyim yaşayacak hem de bu süreçte ücret alacaksınız, ancak ne kadar ödeneceği henüz açıklanmadı.

Mars Dune Alpha habitatı, NASA'nın Johnson Uzay Merkezi'nde bulunan bir tesis ve burada yaşayan bir ekip, şu anda ilk CHAPEA görevini yarıdan fazla tamamlamış durumda. Görev süresince, gönüllüler evin bakımını yapacak, bitki yetiştirecek ve hatta simüle edilmiş uzay yürüyüşleri yapacaklar.

Başvurmak isteyenlerin ABD vatandaşı olmaları, 30-55 yaş aralığında olmaları, İngilizce konuşabilmeleri ve STEM alanında yüksek lisans derecelerine sahip olmaları gerekiyor. Ayrıca biraz uçak pilotluğu deneyimi veya STEM doktora programına başlamış olmak da başvuru şartları arasında. CHAPEA 2, NASA'nın üç planlanmış görevinden ikincisi ve ilk görev 25 Haziran 2023 tarihinde başlamıştı. 

Editör: Enes Sapmaz