İngiliz Siber Güvenlik uzmanları yaptığı açıklamada, kısa ve karışık simgeler içeren şifrelerin kırılmasının daha kolay olduğunu, bunun yerine 3 kelimeden oluşan şifrelerin en güvenli şifreler olduğunu belirtti.

İnternetteki en önemli şeylerden biri güvenliktir ancak internet kullanan pek çok insan şifrelerini unutmamak için basit ve kolay hatırlanabilir kombinasyonlar seçiyor. Aslında internette kullanılabilecek en güvenli şifrelerin uzun, büyük-küçük harf kombinasyonları ve sayılar içeren şifreler olduğu sanılırdı. İngiliz siber güvenlik uzmanları bunun doğru olmadığını ve en güvenilir şifrelerin 3 kelimeden oluşan şifreler olduğunu açıkladı.

3 kelimelik şifreler en güvenlisi

Siber güvenlik uzmanlarının yaptığı açıklamaya göre, kısa şifrelerden uzun şifrelere geçen kullanıcılar şifreleri hatırlayamıyor. Bu duruma çözüm sunan araştırmacılar, kullanılan 3 kelimelik şifrelerin her site için değiştirilebilmesinin önemli olduğunu belirtti. Örneğin Instagram için kullandığınız şifrenizdeki kelimelerden birisi, Instagram ile ilgili bir kelime olabilir.

GTA 6 sızıntısının arkasındaki 17 yaşındaki hacker tutuklandı! GTA 6 sızıntısının arkasındaki 17 yaşındaki hacker tutuklandı!

Uzmanlar her ihtimale karşı şifrelerin, sadece kullanıcıların erişebileceği güvenli bir yerde saklanması gerektiğini belirtti. Bunun için şifre yönetim uygulamaları ya da daha klasik yöntemler öneren uzmanlar, bu şifrelerin ihtiyaç anında rahatlıkla erişilebilir olması gerektiğini önemle vurguladı. 3 kelimeli şifrelerin, diğer sıradan şifrelere göre %60 ila %70 oranında daha zor kırıldığı da belirtildi.