SCARF adı verilen bu kamera, mikro-olayları incelemeye yönelik önemli bir adım atabilir. Örneğin, yarı iletkenlerdeki emilim gibi çok hızlı olayları başarıyla kaydedebiliyor. Bu, şok dalgaları mekaniği veya daha etkili ilaçların geliştirilmesi gibi alanlarda büyük potansiyel sunuyor.

Kanada'daki Institut national de la recherche scientifique (INRS) kurumundan Profesör Jinyang Liang liderliğindeki ekip, bu çalışmada öncü bir rol üstleniyor. Profesör Liang, daha önce yaptığı bir çalışmanın izinden giderek bu kamerayı geliştirdi. Araştırma, Nature dergisinde yayınlandı ve bilimsel toplulukta büyük yankı uyandırdı.

Scarf (1)

SCARF, geleneksel ultra hızlı kameraların sınırlamalarını aşıyor. Bu kamera, ultra hızlı fenomenleri tek atışta yakalayabilme yeteneğiyle öne çıkıyor. Ayrıca, düşük maliyetli ve düşük güç tüketimine sahip olmasıyla da dikkat çekiyor.

Dünya'daki tektonik aktiviteler düşünülenden daha öne başlamış olabilir! Dünya'daki tektonik aktiviteler düşünülenden daha öne başlamış olabilir!

Bu teknoloji henüz ticari kullanıma hazır değil, ancak şimdiden diğer şirketlerle iş birliği yapılıyor. Bu, gelecekte daha geniş bir kullanıcı kitlesi için bu tür kameraların geliştirilmesine olanak sağlayabilir.

Editör: Enes Sapmaz