Intel, Nvidia ve AMD'ye rakip olacak yeni Arc Alchemist ekran kartlarıyla GPU pazarına giriş yapıyor. Serinin piyasaya sürülücek ilk modelleri olan Arc A750 ve A770 ile ilgili de yen bilgiler gelmeye devam ediyor. Genel olarak ekran kartlarının fiyatını öne çıkarmaya çalışan Intel, sistem gereksinimleri konusunda ise şaşırttı. Çünkü Intel, Arc ekran kartları için kısmen modern bir sistem istiyor. İşte Intel Arc serisi ekran kartlarının önerilen sistem gereksinimeri.

Steam'den VR kullanımını kolaylaştıracak yeni atılım! Steam'den VR kullanımını kolaylaştıracak yeni atılım!

Ryzen 3000 veya Intel 10. Nesil işlemci isteniyor

Intel'in Arc A serisinin çalışması için ResizableBAR özelliği gerekeceği daha önce belirtilmişti. Bu da nispeten daha moder bir işlemciye ihtyiacımız olacağını gösteriyordu. Son olarak Intel'in yaptığı paylaşımda Arc A serisi için sistem gereksinimleri ortaya çıktı. 

Intel'in Arc A serisi ekran kartları için Ryzen 3000 veya Intel 10. Nesil işlemcilere ihtiyacımız olduğu belirtiliyor. Fakat ResizableBar desteğine sahip daha eski sistemler için ne olacağını görmek için beklememiz gerekecek.

intelsistemgereksinimleri

Intel daha önce eyeni ekran kartlarının ResizableBar desteğine sahip olmayan sistemler için de optimize edileceğini söylemiş olsa da yakın zamanda bu sistem gereksinimlerinin değişmesi çok olağan görülmüyor. Çünkü Intel Arc A7 modelleri önümüzdeki hafta 12 Ekim tarihinde kullanıcılar ile buluşacak. 

Ayrıca Intel Arc serisi ekran kartları sadece Windows 11 ve Windows 10 20H2 üzeri Windows sürümlerinde çalışacak gibi görünüyor.

Editör: Burak Karahan