Dizüstü bilgisayarların klavyeleri çok kısa zamanda kirlenebilir ve çok iğrenç bir hal alabilir. Parmaklarınızdaki kırıntılar, toz, kir, dökülmeler ve yağlar şaşırtıcı derecede hızlı bir şekilde birikir ve kirli bir pislik tabakasına dönüşebilir.

Not: Klavye temizliğine geçmeden önce bir şeylerin ters gitmesi durumunda bilgisayarınızı açtığınızda size yardım edecek bir ipucu da verelim. Görev Çubuğu'na sağ tıklayım 'Dokunmatik Klavye Düğmesini Göster' seçeneğini aktif yaparsanız, klavyenizde oluşacak bir sorun durumunda sağ alt köşedeki klavye simgesine tıklayıp sanal klavyeyi açabilirsiniz.

Dizüstü bilgisayarınızın klavyesi nasıl temizlenir

klavye-temizleme-yolları

1- Bilgisayarınızı kapatın

İlk önce üzerinde çalıştığınız şeyi kaydedin, dizüstü bilgisayarınızı kapatın ve ardından fişini çekin. Bir veya iki dakika hızlı yapacağım diye bir şeyleri riske etmeye değmez. O yüzden kapalıyken yapmak en mantıklısı.

2- Sallayın

Dizüstü bilgisayarınızı çöp kutusuna götürün veya çöp torbası olarak kullandığınız şeyi yanınıza alın. Dizüstü bilgisayarınızı ters çevirin ve kırıntılardan, kirden veya diğer kalıntılardan kurtulmak için yavaşça bir yandan diğer yana sallayın. Biraz daha inatçı tozlar için  dizüstü bilgisayarınızın arkasına hafifçe vurun.

Windows 11 çıkartmaları nasıl eklenir? Masaüstünüzü çıkartmalarla kaplayın Windows 11 çıkartmaları nasıl eklenir? Masaüstünüzü çıkartmalarla kaplayın

3- Biraz hava verin

Muhtemelen klavyenizde hala biraz toz var, varsa evinizde basınçlı hava üfleyen kucuk kompresorlerden birini 75 derecelik açıyla klavyeye tutun. Yoksa saç kurutma makinesinin soğuk ayarını kullanabilirsiniz. O da yoksa son çare olarak ciğerlerinize kuvvet.

4- Silin

Bu noktada, kırıntıların, kirin ve tozun tümü olmasa da çoğu klavyeden çıkarılmalıdır. Şimdi, tuşların arasında veya üzerinde oluşan kiri temizlemek için silme zamanı. Biraz alkolle nemlendirilmiş temiz bir mikrofiber bez veya çamaşır suyu içermeyen dezenfekte edici bir bez kullanabilirsiniz . Her iki durumda da, bezin veya mendilin yalnızca nemli olduğundan ve sıvı damlamadığından emin olun.

Bundan sonra klavyenizde herhangi bir şey kalırsa, pamuklu çubuk alın, alkolle ıslatın ve tuşların arasına veya ekstra dikkat gerektiren bölümler için kullanın. 

İşiniz bittiğinde, fişe takıp açmadan önce klavyenin tamamen kuruması için birkaç dakika bekleyin.

Klavyenizi düzenli olarak üşenmeden her gün temizlerseniz hem dizüstü bilgisayarınızın hem de sizin sağlığınız açısından daha iyi olacaktır.

Editör: Burak Karahan