Bilgisayarınızın donmasının birkaç nedeni olabilir.

 • Eski sürücüler
 • Kötü donanım
 • Eski donanım
 • Uygulama ayarları
 • İnternet hızları
 • Program yükü
 • Hava sıcaklıkları

bilgisayar donma (3)

Bilgisayarın donma sorununu nasıl engelleyebilirim?

Bilgisayardaki donma sorunları üstesinden gelinmesi çok zor bir şey olarak görünebilir, ancak düzeltmeler hızlı ve kolaydır. Aşağıda paylaştığımız adımları takip ederek bilgisayarınızın donmasına neden olan sorunu bularak sorunsuz çalışmasını kısa süre içinde sağlayabilirsiniz.

Yazılım ve uygulama sorunları

Bazen sorun, bir uygulama ayarı kadar basit olabilir. Ayarlarınızı kontrol edin ve programınızı bilgisayarınız için doğru seçeneklerle kurulduğuna emin olun. Uygulama ayarlarınızı düzenlemek için şu yolları deneyin:

 • Optime edilmiş düşük kalite ayarlar kullanımı
 • Alt çerçeve sınırını kontrol edin
 • Uyumluluk modunu kullanın
 • Program güncellemelerini kontrol edin

Bu ayarları kontrol etmek, bilgisayarınız takıldığında kullandığınız uygulamanın düzgün çalıştığından emin olmanıza yardımcı olacaktır.

bilgisayar intel fiyatları arttıracak (4)

Program yüklerinden kurtulun

Bazen sorun, bir şeylerin yüklenmesine izin vermekten geçer. Örneğin, yeni bir oyun oynuyorsanız veya yeni bir program deniyorsanız, programın kendini güncellemesine izin verin.

Eski sürücüleri güncelleyin

Bilgisayarınız takıldığında ilk kontrol etmeniz gereken şeylerden bir diğer şey ise, sürücülerinizin güncel olup olmadığıdır. Sürücüler, programınızın ve bilgisayarınızın iletişim kurmasını sağlayan basit bir yazılımdır. Programlar düzenli olarak güncellenir ve sürücü güncellemeleri, bilgisayarınızın daha yeni sürümle çalışabilmesini sağlar.

Windows 11 çıkartmaları nasıl eklenir? Masaüstünüzü çıkartmalarla kaplayın Windows 11 çıkartmaları nasıl eklenir? Masaüstünüzü çıkartmalarla kaplayın

İşletim sisteminizin sadece sürücüleri kullanmadığını unutmayın. Grafik kartı sürücüleri düzenli olarak güncellenir ve herhangi bir güncellemeyi kaçırmadığınızı kontrol etmeniz önemlidir. Sürücünün daha yeni bir sürümünün eksik olmadığından emin olmak için grafik kartı yazılımınızı ve Windows yazılımınızı ve diğer donanım bileşenlerinizi kontrol eden diğer yazılımları kontrol kontrol edin.

bilgisayar donma (2)

Donanım sorunları

Tüm bilgisayarlar eşit güçte çalışmaz. Çok fazla kaynak gerektiren programların düzgün çalışması için yüksek performanslı CPU'lara, grafik kartlarına ve yüksek kapasiteli güç kaynaklarına ihtiyacı bulunur. Örneğin, bilgisayarınızda 3 boyutlu bir animasyon yapıyorsanız, yüksek çekirdek sayısına sahip bir CPU'nuz yoksa muhtemelen donacaktır...

Ayrıca, donanımınızın bir video oyunuyla uyumlu olup olmadığını öğrenmenin bir yolu, Can You Run It benzeri sistem gereksinim aracını kullanmaktan geçer. Bir oyun seçin ve bilgisayarınızın oyunu sorunsuz çalıştırıp çalıştırmayacağını programın belirlemesine izin verin.

Bazen bir donanım parçası bilgisayarda sorun yaratır ve tam potansiyelinde çalışmasını engeller.

Örneğin, grafik kartınız veya güç kaynağınız düzgün çalışmıyorsa, normal ekran hızları yerine bilgisayar monitörünüzde bozulmalar görebilirsiniz. CPU'nuz düzgün çalışmıyorsa, açık bir neden olmadan rastgele donmalar yaşayabilirsiniz.

ekran kartı

Hava sıcaklıkları

Bazen bilgisayarınızın sıcaklığı çok yükselir ve programlarınızın performansını etkiler. Öncelikle, grafik kartı yazılımınızı veya başka bir bilgisayar izleme yazılımını kullanarak bilgisayarın sıcaklığını kontrol edin. Farklı programlar kullandığınızda sıcaklığın nasıl değiştiğini fark ettiğinizden emin olun. 

Bilgisayarınızın yeterli hava akımı aldığından ve yeterince fana sahip olduğundan emin olun. Sıcak günlerde, odanın sıcaklığını düşürmek için klima kullanmayı düşünün. En iyi şekilde çalışmasını sağlamak için fanlarınızdaki ve bilgisayar bileşenlerinizdeki tozu uzaklaştırmak için fanlarınızı temizleyin.

Bilgisayar bileşenlerinizin sıcaklıkları soğuk bir odada bile yükseliyorsa, donanımınıza bir göz atmanın zamanı gelmiş olabilir.

Editör: Enes Sapmaz