Çin'de arbon emisyonlarını ve hava kirliliğini azaltma hedefleri doğrultusunda elektrikli araçların kullanımı ve üretimini teşvik etmek için birçok uygulama mevcut. Bunlardan biri de Elektrikli araç satın alımlarında, normalde motorlu taşıtlara uygulanan satış vergisinin uygulanmamsı. 

Citroen Ami'ye yerli rakip: Ceryan Citroen Ami'ye yerli rakip: Ceryan

Elektrikli araçlardan satış vergisinin alınmaması ilk kez 2014 yılından itibaren üç yıl geçerli olmak üzere uygulanmaya başlandı. Ardından 2017'de üç yıl, 2020 ve 2021'de ise birer yıl uzatıldı. Bu yılın sonunda bitecek uygulama yeni bir karar ile 2023 yılının sonuna kadar tekrar uzatıldı. Karar, Sanayi ve Enformasyon Teknolojisi Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı tarafından duyuruldu.

elektrikli-arac

Çin'de  göre, vergiden muaf tutulan meblağ, yılın ilk 7 ayında 40,7 milyar yuana (yaklaşık 5,7 milyar dolar) ulaştı. Bu da geçen yılın aynı dönemine göre %108,5 artış anlamına geliyor. Bu yıl Çin'deki yeni enerjili araç satışlarının 6 milyona ulaşması bekleniyor. Çin'in sağladığı bu vergi muafiyeti hem elektrikli araç üretimini hem de satın alımını artırıyor. Çin ayrıca elektrikli araç satın alanlara önemli devlet destekleri de ödüyor.

Çin'de ayrıca 2009 yılından bu yana elektrikli araç satın alanlara devlet desteği sağlanıyor. Mevcut durumda, 400 kilometreden fazla sürüş menziline sahip olan bir elektrikli araç, 12,600 yuanlık (1.750 dolar) destek kapsamına giriyor. Ancak bu uygulama bu yıl sona eriyor. 2023'ten itibaren elektrikli araç satın alacak kişilere devlet desteği verilmeyecek.

UBS analisti Paul Gong, Çin'deki EV kabul oranının Ağustos ayındaki yüzde 25'e kıyasla önümüzdeki aylarda yüzde 30'a ulaşmasının muhtemel olduğunu söyledi. Toplam teslimatların bu yıl 6 milyon adedi geçebileceğini, geçen yılki toplamın iki katından fazla olduğunu da sözlerine ekledi.