Kazada yer alan sürücüsüz araba, bir yayanın hayatını kaybetmesine neden olmuştu. Rafaela Vasquez isimli güvenlik sürücüsü, Elaine Herzberg'in hayatını kaybettiği 2018 Tempe, Arizona çarpışmasındaki rolü nedeniyle suçlu bulundu ve üç yıl gözetim altında tutulacak. Savcılar, savunma ekibinin talep ettiğinden daha sert bir ceza almış oldu.

İddia makamı, kazada Vasquez'in sorumlu olduğunu iddia etti. Otonom bir araçta görevli olan Vasquez'in, yola konsantre olması ve gerektiğinde kontrolü ele alması gerekiyordu. Ancak, kazada modifiye edilmiş Volvo XC90 araç Seviye 3 özerklikte çalışıyordu ve belirli koşullarda sürücü ellerini serbest bırakabiliyordu, ancak sürücü anında kontrolü devralmak zorundaydı. Herzberg'i fark etti, ancak gereken tepkiyi vermedi.

Savunma davası, kısmen Uber'i suçlamaya dayanıyordu. Sızdırılan konuşmalara göre, şirket yöneticileri bir kazanın kaçınılmaz olduğunu düşünmüştü. Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu (NTSB) çarpışma bulgularında, Uber'in XC90 aracındaki acil durum fren sistemi devre dışı bırakıldığı için aracın ani fren yapamadığı belirtilmişti.

Tempe polisine göre, Vasquez kaza sırasında dikkatini vermemiş ve Hulu'da bir program izlemişti. Savunma avukatları ise Vasquez'in dikkatini verdiğini, ancak sadece bir an için dikkatinin dağıldığını savunmuştu.

Tesla, ilk Cybertruck'ını üretti! Tesla, ilk Cybertruck'ını üretti!

Bu tür davalardaki savunma ve ceza, gelecekteki benzer davaları nasıl etkileyebileceğini gösterebilir. Sürücüsüz araba kazaları ile ilgili sorumluluk sorunu uzun süredir tartışılmaktadır. Bir kazanın sorumlusu insan mı yoksa araba üreticisi mi? Bu olay, sürücüsüz araçların güvenlik riskleri nedeniyle sürücülerin yine de cezai sorumluluk altında olabileceğini gösteriyor.

Sürücüsüz araçların ölümcül kazalara karıştığı daha önce de görülmüştür. Tesla, Tam Kendi Kendine Sürüş modundayken meydana gelen kazalardan kısmen sorumlu tutulmuştu. Ancak yaya kazaları farklı bir durum teşkil ediyor ve diğer otomobil üreticileri olan Waymo ve GM's Cruise'un daha yeni Seviye 4 (sınırlı durumlarda tamamen sürücüsüz) teklifleri ve testleri, makinelerin güvenlik risklerinin gündeme gelmesine sebep oluyor.

Editör: Enes Sapmaz