Açıklanan rakamlar, geçen çeyrekte üretilen 494,989 elektrikli aracı ve 484,507 teslim edilen aracı içeriyor. Tesla, 2023 yılında 2 milyon araç satmayı hedeflediğini önceden açıklamıştı, ancak bu rakamı Ekim 2023 kazanç çağrısında aşağı yönlü revize etti. Ancak CNBC'ye göre şirket, 2023'ün son çeyreğinde analist beklentilerini aştı.

Şirket, geçen çeyrekte 476,777 Model 3 ve Model Y elektrikli araç üretti ve bunlardan 461,538'ini teslim etti. Bu, "Highland" Model 3'ün yenilenmiş versiyonunun satışlarını içerir. Elon Musk, geçen çeyrekte Model Y'nin "Dünya üzerinde en çok satan araba" olacağını öngördü, ancak şirket, en popüler iki modeli arasındaki satışları ayrıntılı olarak açıklamadı. Şirket, Model S ve Model X elektrikli araçlarını içeren 18,212 "diğer modelleri" sattı. Cybertruck için henüz satış rakamları bulunmuyor.

Apple, araba projesi yüzünden yüzlerce çalışanını kovdu! Apple, araba projesi yüzünden yüzlerce çalışanını kovdu!

teslavbmwvporsche_01

Tesla, özellikle Autopilot sistemi etrafındaki düzenleyici denetim nedeniyle EV serisiyle ilgili bazı olumsuz basınla mücadele etti. Tesla'nın EV satışları, geçen yıl boyunca Model 3 ve Model Y'nin fiyatlarının son olarak sırasıyla 38,990 dolar ve 45,990 dolara düşmesiyle şüphesiz bir ivme kazandı. Tesla, bu fiyat düşüşlerini Ekim kazanç çağrısında "ekonomik belirsizlik, yüksek faiz oranları ve değişen tüketici duyarlılığı"na bağladı.

Tesla'nın en büyük pazarlarından biri Çin, ancak şirket orada başka bir EV devi olan BYD'den sert rekabetle karşı karşıya. BYD, 2023 yılında 3.02 milyon elektrikli araç satışını duyurdu, bunların içinde 1.6 milyon tam elektrikli araç ve 1.4 milyon hibrit bulunuyor. BYD'nin çoğu elektrikli aracı, Tesla'nın araçlarına göre önemli ölçüde daha düşük fiyat noktalarında satılıyor.

Editör: Enes Sapmaz