Londra Şehir Polisi, geçtiğimiz hafta Oxfordshire'da yaşayan 17 yaşındaki bir genci Uber ve Grand Theft Auto VI sızıntılarıyla bağlantılı olarak tutuklandı. İl Emniyet Müdürlüğü'nde gözetim altında tutulan genç ile ilgili detaylar gelmeye bşaladı. 

Bloomberg'in haberine göre, göz altına alınan genç bilgisayar korsanı muhtemelen son büyük  Grand Theft Auto 6 sızıntısıyla bağlantılı. Londra'daki uzman bir gençlik mahkemesine çıkarılan 17 yaşındaki Oxfordshirelı çocuk,  Rockstar'ın özel dosyalarına ve sunucularına erişmek için telefonunu bir araç olarak kullandığı iddialarını reddetti.

Geçen hafta genç, iki kez kefalet koşullarını ihlal ve iki kez bilgisayarı kötüye kullanmakla suçlandı. İddia makamı, gencin Microsoft ve Uber gibi şirketleri hacklediğini ve ardından “onları fidye için tuttuğunu” iddia ediyor. Yargıç davayı, daha sonraki bir tarihte görülmek üzere bir üst mahkemeye sevk etti. 

Yıllardır beklenen oyun The Elder Scrolls 6 ile ilgili tüm bildiklerimiz Yıllardır beklenen oyun The Elder Scrolls 6 ile ilgili tüm bildiklerimiz

Muhabir Matthew Keys, kaynakların çocuğun gerçekten olaya karıştığını söylediğini iddia etse de polis, gencin sızıntıyla bağlantısını henüz resmi olarak doğrulamadı.

gta

Neler yaşanmıştı?

17 yaşındaki GTA korsanının Birleşik Krallık'ta polis tarafından tutuklanması, FBI ve Birleşik Krallık Siber Suç Birimi tarafından yürütülen bir soruşturmanın parçasıydı. Daha önce FBI'ın muhtemelen Uber ve Rockstar Games'teki son hackleri araştırdığı bildirilmişti. Bir kaynak The Desk'e , gencin en az iki farklı bilgisayar sistemine saldırmak için komplo kurmak da dahil olmak üzere çok sayıda suçlamayla tutulduğunu söyledi.

Perşembe akşamı Oxfordshire'da tutuklanan genç hacker'ın hacker grubu “ Laspus$” ile bağlantılı olduğuna inanılıyor. Bu hacker grubunun Uber, Microsoft, Cisco, Samsung, Nvidia ve Okta gibi diğer büyük şirketlere yüksek profilli izinsiz erişimlere de karıştığı iddia ediliyor. Grup ilk olarak 2021'de Brezilya Sağlık Bakanlığı'nı hackleyerek ortaya çıktı. Grubun etkisiz hale geldiği düşünülüyordu, ancak bu ayın başlarında faaliyetlerini yeniden hızlandırdığı ve Uber ve Rockstar Games'i hedef aldığı iddia ediliyor.

Meydana gelen Grand Theft Auto VI sızıntısı , tarihin en büyük video oyunu sızıntılarından biriydi. GTA VI olduğu varsayılan bir sonraki GTA oyununun erken geliştirme görüntülerini gösteren 90 video dosyası GTA Forumlarında yayınlandı ve hızla internette yayıldı. Görüntüler, GTA VI'nın Vice City'de geçeceğine ve Bonnie ve Clyde benzeri bir suçlu çift olmak üzere iki farklı karakterin başrolde olacağına dair önceki söylentileri doğrular nitelikteydi.

19 Eylül Pazartesi günü, sızıntının ardından Rockstar Games , birisinin dosyalarına "yasadışı olarak" erişim sağladığını ve bunları çevrimiçi olarak paylaştığını doğruladı. Ayrıca bu sızıntının oyundaki ilerleyişi yavaşlatmayacağını ve yakın zamanda daha resmi bir şekilde ortaya çıkarmayı planladığını belirtti.