Blob, İlk defa 1973 yılının Mayıs ayında Teksaslı Marie Harris’in arka bahçesinde sarı, jelatin şeklinde bir canlı bulmasıyla bilim dünyasına girmiş. The New York Times gazetesi 31 Mayıs 1973’te botanistlerin blob yani damla ismindeki bu canlının aslında bir cıvık mantar ya da ilkel bir fungus olduğunu ifade etti.

Bloblar, %80-%100 oranında rutubetli, ılık, karanlık bölgelerde ve nemli gübre, odun, toprak ve diğer bitkilerin üzerinde yaşıyorlar. Blobların besin kaynakları bakteriler, protozoa, mantar sporları ve diğer çürüyen organik maddeler. 

Bilim dünyasına girdiğinden beri dikkatleri üzerine çeken ve kafa karışıklığına sebep olan blob’un aslında bir beyni yok. Fakat beyni olmasa dahi problem çözme ve bilgi paylaşma yeteneğine sahip. Aynı zamanda ağzı midesi ve gözleri olmamasına rağmen algısı yerinde ve yemek yiyebiliyor. Bununla ilgili Paris Doğa Tarihi Müzesi Müdürü Bruno David, ”Blob, tuzdan nefret etmektedir. Önüne tuzdan bir engel koyduğumuzda, engelin arkasında yiyecek dahi olsa o engele doğru ilerlememekte. Bu soruna alternatif bir çözüm geliştirip, önündeki tuzu aşarak yeni yollar bulup besine ulaşmaktadır. Çok hızlı öğrenmekte, eğer iki bloba aynı deney uygulanırsa, biri öğrendiklerini anında diğerine aktarmaktadır.’’ demiş. 

Sadece gıdaya en kısa yoldan ulaşmakla kalmayan blob, aynı zamanda karbonhidratlar ve proteinler gibi farklı gıdalar sunulduğunda veya herhangi bir besinin veya karışımların farklı konsantrasyonları verildiğinde beslenmeleri için en uygun olanı seçiyor.Blob, olumsuz koşullarda sertleşmiş, hareketsiz, sert bir yapıya dönüşüyor. 

Besinlere ulaşmak için tüplerden ağ oluşturuyor ve saatte 4 cm hızla ilerleyebiliyor. Olası bir kesilme durumunda, kesildikten iki dakika sonra kendini iyileştirip yenileyebiliyor. Bu sayede de yaşlanmıyor.  Ayrıca bu gizemli organizmanın 720 cinsel organı var. Bu da demek oluyor ki blob 720 cinsiyetten oluşuyor. 720 cinsiyetten kastedilen ise aslında eşleşme tipi genlerde bulunan ve farklı çiftleşme davranışlarına sebep olan 720 farklı DNA. 

Blob şu anda cıvık mantarlar kategorisinde gözükse de ne bir mantar ne de bir hayvan olarak sınıflandırılıyor. 

Doğanın bu gizemli varlığı üzerinde bilim insanları çalışmalarını devam ettiriyor. Blob bugün Paris Hayvanat Bahçesi‘nde sergileniyor. 

OKUYUN  Netflix zamları, God Of War PC'ye geliyor, GeForce NOW - Megabayt Haftalık Gündem (13.03.2021)