Paleontologlar İngiltere’nin Cotswolds bölgesinde bir kireçtaşı ocağının altında önemli bir fosil mezarlığı keşfettiler. Fosil mezarlığında bulunan kalıntılar, Jura Dönemi‘nde yaşamış kıvrımlı deniz canlılarına ait olduğu ortaya çıktı.

Modern deniz yıldızlarının, deniz hıyarları, deniz kestanelerinin ve fırfırlı deniz zambaklarının da atalarından kalıntılar içeren fosil yığını, derisi dikenli türünün binlerce omurgasız canlının kalıntılarını içeriyor.

Bu fosil mezarlığında kalıntıları bulunan canlıların cesetlerinin, bugüne kadar çok iyi korunduğu açıklandı. Canlı bir şekilde gömülen bu canlıların, doğal afetlerden etkilendiğine inanılıyor.

Denizin dibinde yaşayan bu canlıların gömülmesinin en temel nedeni, bir depreme bağlı gerçekleşen çamur tabakası kayması işaret ediliyor. Böylelikle çamurun içinde boğulan canlıların kalıntıları 167 milyon yıl sonra gözler önüne serildi.

 

Fosil mezarlığını keşfeden kişi ise amatör fosil avcısı Neville Hollingworth oldu. Eşi ile birlikte yürüyüş yaptığı sırada bölgeyi keşfeden Hollingworth, “Elimizde bir tür Jura Devri Pompeii’si var” diye konuştu.

Jura Dönemi’nde denizlerde Triyas döneminden gelen canlı türlerinin yarısı yok olmuştu. Cılız kol benzeri yapılara sahip derisi dikenliler de bu boşluğu doldurmak için evrimleşmeye devam ediyordu.

Bilim insanları, bu kalıntıları inceleyerek Jura döneminde yaşamış bilinmeyen türleri tanımlayabileceklerini ve derisi dikenlilerin o dönemdeki evrimleri hakkında daha fazla şey ortaya çıkarabileceklerini düşünüyor. Öte yandan bilim insanları, elde edilen bulguları da kamuoyu ile paylaşılacağını belirtti.

OKUYUN  Dünya'ya en yakın kara delik keşfedildi! Kütlesi Güneş'in tam 3 katı...