7,5 milyondan fazla galaksinin verileri toplanarak, Karanlık Enerji Spektroskoip Enstrümanı sayesinde evrenin şimdiye kadarki en büyük ve en ayrıntılı 3D haritası çıkartıldı.

Karanlık Enerji Spektroskopik Enstrümanı yani kısaca DESI tarafından elde edilen veriler doğrultusunda evrenin en büyük ve en ayrıntılı 3D haritası oluşturuldu. DESI’den toplanan verilen 7 aylık bir çalışmanın ürünü olduğu ve bunun henüz bir başlangıç olduğu belirtiliyor.

En büyük ve en ayrıntılı 3D evren haritası

Aşağıda göreceğiniz görselde DESI’den alınan veriler kullanıldı ve 3D haritada her renkli nokta, bir galaksiyi temsil ediyor. Ve bir galaksi içerisinde yüz milyarlarca yıldız yer alıyor. DESI, galaksilerin renk tayfları hakkında ayrıntılı veriler toplayarak onların ne kadar uzakta olduğunu ortaya çıkarabiliyor. Daha uzak galaksilerden gelen ışıkların dalga boyları daha uzun olduğu için tayfın kırmızı kısmında yer alıyorlar. Üç boyutlu haritalama için kullanılan bu verilerden yola çıkarak daha uzaktaki galaksiler daha kırmızı görünüyor.

Görselde Dünya sol alt köşede yer alıyor ve görüntüde yaklaşık 7 buçuk milyon galaksi var. ABD’nin Arizona eyaletinde yer alan 4 metrelik Mayall Teleskobu üzerine kurulan DESI, en büyüğü 1,1 metre çapında olan altı hassas mercekten oluşuyor. Işık, bu merceklerden geçerek kabloları 10 mikron hassasiyetle yerleştirebilen 5.000 robotik konumlandırıcı tarafından kontrol edilen bir dizi fiber optik kablo tarafından yakalanılarak analiz için onu oluşturan renklere ayıran 10 spektrografa gönderiliyor.

Her ay 1 milyon galaksi daha ekleniyor

Şimdiye kadar çıkarılan en detaylı evren haritası olma özelliği taşıyan projeye, her ay 1 milyonun üzerinde yeni galaksi ekleniyor. 2026 yılında proje tamamlandığında çeşitli kozmoloji ve astrofizik araştırmalarına olanak tanıyacak 35 milyondan fazla galaksi projede yer alacak. Sunulacak olan veri kütüphanesi, galaksiler, kara delikler, kuasarlar ve karanlık enerji gibi bir çok konuda ayrıntıları ortaya çıkaracak.

OKUYUN  Yeni vergi düzenlemesi Resmi Gazete’de yayımlandı: Sosyal medya gelirlerine stopaj!